گروه : استانها
حوزه : آذربایجان غربی
شماره : ۱۳۹۹۰۶۲۶۰۰۱۱۵۲
تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۸:۰۵ ب.ظ
عدم تخصیص کامل اعتبارات مصوب بخش کشاورزی برای طرح های نجات بخشی دریاچه ارومیه رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: تخصیص اعتبارات ستاد احیا برای جهاد کشاورزی استان ۶۰ درصد کمتر از اعتبارات مصوب عملیاتی شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه رسول جلیلی در نشست خبری گزارش عملکرد پروژه های احیای دریاچه ارومیه اظهار داست: تخصیص اعتبارات ستاد احیا برای جهاد کشاورزی استان ۶۰ درصد کمتر از اعتبارات مصوب عملیاتی شده است.

وی تصریح کرد: طبق مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال ۹۳ تاکنون، کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی و آزادسازی آن به سمت دریاچه ارومیه محقق شده است.

رییس یازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: ۲۹۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب در طی ۵ سال اخیر با اجرای طرح های جامع مدیریت زراعت و باغبانی، مدیریت آب و خاک و برنامه های ترویجی در بخش کشاورری صرفه جویی شده است.

جلیلی ادامه داد: مصرف آب در اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حدود ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب بود که با اجرای طرح های فوق الذکر در حال حاضر به ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.
وی گفت: در عین حال میزان تولید و استفاده از روش های نوین در بخش کشاورزی نیز افزایش چشمگیری داشته است.

این مقام مسوول اعلام کرد: عمده دلیل خرد شدن اراضی کشاورزی در استان، فراهم نبودن زیر ساخت های تولید و نبود اشتغال جایگزین در سایر بخش های خدماتی و صنعتی و روی آوردن فارغ التحصیل کشاورزی و سایر مردم به زراعت و باغبانی و دامداری، وارد شدن فشار اقتصادی بیش از حد به این بخش است.

جلیلی اظهار داشت: به تعهدات خود در خصوص کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در طی سال‌های اخیر عمل کرده ایم ولی این در حالی است که باید بر مبنای تخصیص اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه، حق آبه کشاورزان از سدها کمتر می شد که این کار عملیاتی نشده و تخصیص اعتبارات نیز ۶۰ درصد کمتر از اعتبارات مصوب عملیاتی شده است.

انتهای پیام/