گروه : بین الملل
حوزه : آمریکا، اروپا
شماره : ۱۳۹۹۰۶۲۸۰۰۰۳۴۵
تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۳:۰۸ ب.ظ
رئیس‌جمهور خودخوانده بولیوی از شرکت در انتخابات آتی کناره گرفت «جنین آنز» رئیس‌جمهور خودخوانده بولیوی که در نظرسنجی‌های انتخاباتی نتایج خوبی کسب نکرده، اعلام کرد از نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه اکتبر این کشور کناره‌گیری می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس‌جمهور خودخوانده بولیوی به دنبال کسب نتایج بد در نظرسنجی‌ها و نارضایتی مردم، از نامزدی در انتخابات ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) این کشور کناره‌گیری کرد.  

به گزارش «بی‌بی‌سی»، «جنین آنز» بعد از کناره‌گیری، از نامزد دیگری اعلام حمایت کرده و گفته اگر راست حامی کودتا متحد نشود، «اوو مورالس»  رئیس‌جمهور سابق که در نتیجه کودتا در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ برکنار شد، بازمی‌گردد.

مورالس در واکنش به کناره‌گیری آنز گفته، به این شکل او می‌تواند نه تنها با مصونیت از پرونده‌های فساد رسوایی‌آور بلکه از نسل‌کشی در شهرهای «سنکاتا» و «ساکابا» فرار کند.

رئیس‌جمهور کودتا اما گفت که این تصمیم را بنابر مصلحت گرفته تا مانع پیروزی حزب «جنبش برای سوسیالیسم» مورالس در  انتخابات شود.

مورالس که اولین رئیس‌جمهور بومی بولیوی بود، با وجود پیروزی مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری که پاییز ۲۰۱۹ برگزار شد، از سوی مخالفین به دست بردن در آرا و تقلب متهم شد. او هرچند با برگزاری دوباره انتخابات موافقت کرد، اما نهایتا ۲۱ آبان تحت فشار مخالفین مورد حمایت آمریکا، بولیوی را به مقصد مکزیک ترک کرد. او برای «انجام امور درمانی» راهی کوبا شد و سپس به آرژانتین پناهنده شد.

از آن زمان، دولت کودتای بولیوی به ریاست جنین آنز که از نوادگان استعمارگران اولیه بولیوی است، اعتراضات مردم را با سرکوب و خشونت پاسخ داده و کشتار بومیان این کشور را بار دیگر احیا کرده است.

انتهای پیام/م