گروه : استانها
حوزه : مازندران
شماره : ۱۳۹۹۰۷۲۷۰۰۰۵۲۳
تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۹:۳۰ ق.ظ
تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل مازندران/ مهار و شناسایی حلزون‌ آب‌های شیرین مدیرکل پدافند غیرعامل مازندران به تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل استان اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح تهدیدات شناسایی و برای مدیریت و مقابله با این تهدیدات برنامه‌ریزی می شود.

حمید بخشی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ساری با بیان اینکه امسال ۵ تا ۱۲ آبان ماه به عنوان هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است، اظهار کرد: بخشی از فعالیت‌های پدافند غیرعامل مربوط به بخش کشاورزی است و با توجه به فعالیت ۱۴ کارگروه در  مازندران، فعال‌ترین کارگروه تخصصی استان در حوزه پدافند غیرعامل، کارگروه جهاد کشاورزی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و مگس میوه مدیترانه‌ای جزو تهدیدات زیستی است که در این فصل از سال رخ می‌دهد و خوشبختانه امسال اقدامات خوبی برای پیشگیری از این بیماری و آفت در استان انجام شد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مازندران افزود: بخش بزرگی از اقتصاد مازندران وابسته به کشاورزی است و باید در بحث پدافند اقدامات خاصی صورت گیرد و به همین دلیل رزمایش‌های متعددی در سطح استان در زمینه فعالیت‌های کشاورزی انجام می‌شود و آمادگی پدافندی در این زمینه ایجاد می‌شود.

بخشی بیان کرد: تلاش کارگروه پدافند غیرعامل جهاد کشاورزی بر این است قبل از وقوع تهدید زیستی و بحران نسبت به کنترل و مهار آن اقدام شود.

وی به تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل استان اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح تهدیدات استان شناسایی و برای مدیریت و مقابله با این تهدیدات برنامه‌ریزی می شود.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مازندران درباره طرح جامع مربوط به بخش کشاورزی گفت: اجرای برنامه مصون سازی در مراکز طبقه‌بندی شده حوزه کشاورزی، کنترل و پایش تهدیدات تخصصی بیماری‌های مشترک اسنان و دام، اجرای سازوکار مرزبانی زیستی بویژه در بنادر استان، تهیه طرح جامع مقابله با تهدیدات تخصصی حوزه کشاورزی، تهیه طرح تفصیلی مراکز دارای اهمیت با سطح بندی مهم و دارای اهمیت، استمرار اجرای تمرینات و رزمایش‌های مرتبط با مقابله با تهدیدات زیستی و کشاورزی و تهیه طرح چرخه خدمات ضروری با تاکید بر امنیت و سلامت غذایی، پیش‌بینی زنجیره تامین کالاهای اساسی و محصولات استراتژیک، تهیه طرح تامین و ذخیره‌سازی نهاده‌های دامی، ایجاد زنجیره ارزش و پایش هزینه های نسبی در مرکبات و برنج از طرح‌های پدافندی در بخش کشاورزی است.

این مسؤول بیان کرد: با همه ارگان‌های زیرمجوعه ادارات کل استان نیز جلسات متعددی برگزار می‌شود و نسبت به تهدیداتی که در استان است هشدارهای لازم اعلام شده و پدافند غیرعامل نسبت به دفع خطرات موارد را پیگیری می‌کند.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه در استان گیلان نیلوفرهای آبی از موارد مهمی بود که مرداب انزلی را درگیر کرد و هزینه فراوانی برای مدیریت و حذف این گیاه مهاجم انجام شد و با توجه به تلاش‌های فراوانی که صورت گرفت اما هنوز نتیجه مطلوبی به دست نیامد و این تهدید در مازندران به موقع شناسایی، کنترل و مهار شد تا این گیاه تکثیر نشود.

بخشی افزود: گزارش‌های از غرب استان برای حلزون آب‌های شیرین که برای آب‌های آمریکا جنوبی بود داشتیم که جاندار مهاجم بوده که باید به صورت آکواریومی نگهداری شود و اگر تکثیر می‌شد تمام مزارع برنج استان را درگیر می کرد که به موقع شناسایی، مهار و امحا شد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مازندران اظهار کرد: در کارگروه جهاد کشاورزی باید با استمرار فعالیت‌ها و مصون‌سازی خطرات و پیشگیری برخی از بیماری‌ها که سالانه اتفاق می‌افتد حوزه اقتصادی به دور از خطرات باشد و هزینه‌های گزاف درمانی تحمیل نشود.

این مسؤول در پایان گفت: با توجه به اینکه استان مازندران بستر زیستی خاص در فضای اکولوژیک است و امنیت غذایی کشور در گرو فعالیت‌های بخش کشاورزی این استان است می‌طلبد کارگروه تخصصی جهاد کشاورزی جزو فعال‌ترین و حساس‌ترین کارگروه‌ها در بین سایر کارگروه‌ها باشد که در چند سال اخیر از جمله موفق‌ترین کارگروه های استان بوده و هشیاری لازم را در کنترل، رصد و پایش برخی از اتفاقات نوظهور داشته است.

انتهای پیام/۸۶۰۳۵/ج