گروه : سیاست خارجی
حوزه :
شماره : ۱۳۹۹۰۸۰۹۰۰۰۰۵۰
تاریخ : ۱۳۹۹/۸/۹ - ۹:۰۸ ق.ظ
عراقچی: ابتکار ایران می‌تواند مسیری برای صلح در مناقشه قره باغ باز کند معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ایروان عنوان کرد که ابتکار ایران می‌تواند مسیری برای صلح در مناقشه قره باغ باز کند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه و نماینده ویژه ایران برای حل مناقشه قره باغ که در سومین مقصد سفرش به منطقه شب گذشته وارد ایروان پایتخت ارمنستان شد، در گفت‌و‌گویی عنوان کرد: مذاکرات بسیار فشرده‌ای در جمهوری آذربایجان داشتم و مذاکرات مفیدی هم در روسیه انجام شد.

وی گفت که در ارمنستان با وزیر خارجه و دیگر مقامات این کشور دیدار و گفت وگو خواهد کرد، افزود: زمان بسیار حساسی است و نیاز داریم هر چه سریع تر درباره روند صلح تصمیم گیری شود و مسیری برای صلح باز شود.

عراقچی با اشاره به میزان تلفات انسانی ناشی از این درگیری‌ها ادامه داد: جای تاسف است که آمار تلفات در حال بالا رفتن است، حمله به غیرنظامیان در حال بالا رفتن است و اصلا قابل پذیرش نیست. به همین دلیل ما تصور می‌کنیم که باید هر چه سریع‌تر مسیری برای صلح ایجاد شود و این موضوع اصلی صحبت من در ارمنستان است. 

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: تصور می‌کنیم ابتکار جمهوری اسلامی ایران می تواند این مسیر را باز کند.  

وی گفت: ایران کشور بزرگی در همسایگی ارمنستان و آذربایجان است و با هر دو کشور رابطه قدیمی و خوبی داریم. از هر دو کشور اتباعی در ایران هستند و در صلح، صفا و آرامش در کنار هموطنان ایرانی زندگی می‌کنند. موضع ما در قبال این بحران از روز اول همیشه متوازن و متعادل بوده است.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: ما به یکسری اصول بین‌المللی معتقد و پایبند هستیم و معتقدیم حسن نیت و ظرفیت های ایران می تواند در مسیر صلح به کار گرفته شود، بخصوص برای رسیدن به صلح پایدار. ما صحبت از یک آتش بس معمولی نمی‌کنیم، البته آن هم به جای خودش واجب است، اما پیشنهاد ایران یک صلح پایدار را در منطقه هدف قرار می‌دهد و امیدواریم به این هدف برسیم.

وی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های لازم را در این خصوص دارد، البته با همکاری دیگر کشورها در منطقه.

عراقچی قرار است پس از ارمنستان به ترکیه سفر و با مقامات این کشور میز دیدار و گفت‌و‌گو کند.

به گزارش فارس، پس از آنکه چندی پیش خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه از طرح ایران برای حل مناقشه قره باغ خبر داد و گفت ایران طرحی را آماده کرده که با مشورت با هر دو طرف موضوع یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان و دولت‌های منطقه و همسایگان پیگیری خواهد شد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه روز (سه شنبه) ششم آبان ماه از تدوین طرح ایران برای حل دائمی مناقشه قره باغ و تصویب آن توسط مقامات عالی کشور خبر داد و گفت: عراقچی این طرح را در سفر به باکو، مسکو و ایروان مورد پیگیری قرار خواهد داد.

انتهای پیام/