گروه : دفاتر منطقه ای
حوزه : آسیای مرکزی و روسیه
شماره : ۱۳۹۹۰۹۱۱۰۰۰۳۵۹
تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۱۱ - ۳:۲۳ ب.ظ
رایزنی وزرای خارجه ازبکستان و آمریکا؛ افغانستان و منطقه محور گفت‌وگو وزرای امور خارجه ازبکستان و آمریکا در گفت‌وگویی تلفنی موضوعاتی از جمله حقوق بشر و آزادی ادیان، مبارزه با قاچاق انسان و افزایش آزادی‌های مدنی را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «عبدالعزیز کامل اف» وزیر امور خارجه ازبکستان و «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی موضوعاتی از جمله حقوق بشر و آزادی ادیان، مبارزه با قاچاق انسان و افزایش آزادی‌های مدنی را بررسی کردند.

وزرای امور خارجه ازبکستان و آمریکا بر تحکیم و توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه تاکید کردند.  

وزیر امور خارجه آمریکا از رایزنی‌های سیاسی موفقیت آمیز در چارچوب سفر هیئت ازبکستان به «واشنگتن» در ماه نوامبر سال 2020 میلادی استقبال کرد.

پامپئو بر پایبندی همیشگی آمریکا مبنی بر حمایت از حق حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال ازبکستان و همچنین برنامه‌های اصلاحات «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور تاکید کرد.  

وزیر امور خارجه آمریکا تبدیل رایزنی‌های سیاسی به گفت‌وگوی شراکت راهبردی را منعکس کننده سطح و سیر همکاری‌های همه جانبه بین ازبکستان و آمریکا دانست.

دو کشور تاکید کردند در چارچوب این گفت‌وگو برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی تلاش خواهند کرد.

وزرای امور خارجه همچنین در مورد همکاری‌های منطقه‌ای، همکاری‌های متقابل در قالب «С5+1»، حل و فصل اوضاع افغانستان، بازسازی اجتماعی و اقتصادی و تامین ثبات در این کشور تبادل نظر کردند.

وزرای امور خارجه در این گفت‌وگوی تلفنی موضوعات مورد علاقه طرفین را نیز بررسی کردند.

هم اکنون در ازبکستان 269 شرکت مشترک با سرمایه گذاری آمریکا و 49 شرکت با 100 درصد سرمایه گذاران آمریکایی فعالیت می‌کنند.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و آمریکا در سال 2019 میلادی در سطح 580 میلیون دلار قرار گرفته است.

آمریکا استقلال ازبکستان را در تاریخ 27 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 19 فوریه سال 1992 میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/ح