گروه : تعلیم و تربیت
حوزه : دانشگاه
شماره : ۱۳۹۹۰۹۱۸۰۰۰۲۰۷
تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۱۸ - ۱۰:۴۷ ق.ظ
برنامه‌های هفته پژوهش در شرایط کرونا/ از زنگ مجازی پژوهش تا تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، جزئیات برنامه‌‌های هفته پژوهش در این وزارتخانه را اعلام کرد.

خبرگزاری فارس ـ سید مصطفی خوش چشم: غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در نشست خبری مجازی که امروز برگزار شد، اظهار کرد: دو دهه از برگزاری هفته پژوهش در جمهوری اسلامی می‌گذرد و امسال وارد بیست و یکمین سال هفته پژوهش می‌شویم؛ در این هفته از پژوهشگران و فناوران برگزیده تقدیر به عمل می‌آوریم؛ گزارشی از برنامه‌های گذشته را را ارائه می‌دهیم و برنامه‌های جدید را شروع می‌کنیم. 

وی ادامه داد: بیست و یکمین دوره را در شرایط کرونا برگزار می کنیم؛ تا چند وقت پیش در نظر داشتیم که برنامه‌های هفته پژوهش را به صورت ترکیبی و حضوری برگزار کنیم اما با تشدید کرونا، برنامه‌ها مجازی است.

رحیمی با بیان اینکه یک جریان پیوسته در سطح ملی در دو دهه گذشته شکل گرفته است، گفت: در چند سال اخیر رتبه ما از نظر مقالات علمی، 15، 16 است؛ از نظر نرخ رشد کیفی مقالات جزو 5 کشور برتر شدیم و امیدواریم با این روند، در سال 2020 رتبه 14 را نظر کیفیت مقالات کسب کنیم.

وی با اشاره به اینکه در هفته پژوهش به ارزیابی فعالیت‌ها و تشویق محققان و پژوهشگران می‌پردازیم، افزود: هفته پژوهش در یک فضای ویژه برگزار می‌شود؛ روز شنبه 22 آذر روز «پژوهش و فناوری: مدرسه و دانشگاه» است که در این روز، زنگ پژوهش نواخته می‌شود و در مراسمی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با حضور وزیر آموزش و پرورش از پژوهشگران دانش‌آموزی تقدیر می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد: روز یک‌شنبه 23 آذر روز «پژوهش، فناوری: مشارکت تولید» و روز دوشنبه 24 آذر روز «پژوهش، فناوری: جهش تولید» نامگذاری است؛ ستادهای هفته پژوهش در تمام استان‌ها تشکیل شده است و برنامه ویژه دارند و البته برنامه‌های هفته پژوهش در استان‌ها شروع شده است. 

وی اضافه کرد: 25 آذر روز «بزرگداشت پژوهشگران و فناوران» نامیده شده است که با حضور مسؤولان عالی رتبه کشور از پژوهشگران و فناوران برتر تجلیل می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه 26 آذر روز «پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی» نامیده شده است، گفت: نمایشگاه‌های متعدد داریم که عرضه محصولات شرکت‌های دانش بنیان ارائه شود که در هفته پژوهش برگزار شده و تا دهه فجر ادامه می‌یابد.

وی به تعاملات علمی با کشورها اشاره کرد و ادامه داد: در این هفته با 4 کشور تعاملات علمی برقرار کنیم؛ البته تعاملات علمی ما به 4 کشور و هفته پژوهش نیست بلکه  این تعاملات نمادین است که با افغانستان، کره جنوبی، ایتالیا و مجارستان است.

رحیمی در خصوص برنامه این وزارتخانه برای مقابله با تخلفات علمی و فروش پایان‌نامه گفت: معاونت پژوهشی در این رابطه یک کارگروه ویژه به ریاست وزیر علوم تشکیل داده و آئین‌نامه‌ای هم برای مقابله با تخلفات علمی تدوین و ابلاغ کرده است و ما در ارتباط با مقابله با هر نوع تخلف علمی جدی هستیم.

وی افزود: اگر تخلفی در پایان‌نامه‌ها، تحقیقات دانشگاهی و مقالات انجام شود، اولین فرد مقصر، استاد راهنما است و نفرات بعدی اساتیدی هستند که در جلسه دفاع دانشجویان حضور دارند. چنانچه تخلفاتی در پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری رخ دهد، حتی اگر ۲۰ سال از دفاع آن گذشته باشد، مدرک فرد مورد نظر باطل می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه عنوان دانشجوی پژوهش محور نداریم، گفت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند که در حال حاضر ۶۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۵۰ هزار دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل هستند که نیمی از آنها در پژوهش فعال هستند.

وی ادامه داد: برنامه داریم که به موازات دوره‌های رسمی تحصیلات تکمیلی اقدام به جذب پژوهشگران دانش آموخته دکتری در پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها کنیم؛ این برنامه جدیدی نیست ولی درصدد هستیم که این طرح را به صورت گسترده‌تر، تقویت کنیم.

رحیمی اظهار کرد: سهم پژوهش و فناوری از درآمد ناخالص داخلی GDP در امسال و سال آینده ۴۵ صدم درصد است و این در حالی است که در برنامه ششم توسعه این میزان ۱.۵ درصد است که تاکنون محقق نشده است.

وی با تأکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری و زیر ساخت‌های تحقیقاتی نیازمند توجه بیشتر است، گفت: کل بودجه آموزش عالی کشور در بودجه ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان است و اگر بخواهیم در سطح دنیا نقش آفرینی کنیم باید به اعتبارات این بخش توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: در بودجه ۱۴۰۰ اعتبارات دانشگاه‌ها رشد ۴۲ تا ۴۳ درصدی و اعتبارات پژوهشگاه‌ها با رشد ۳۵ تا ۳۶ درصدی مواجه است.

رحیمی با اشاره به راه اندازی مرکز قرآن پژوهشی در وزارت علوم، خاطر نشان کرد: این مرکز دارای دو کارگروه آموزش عالی و قرآن مجید و پژوهش‌های قرآنی است که مسوولیت کارگروه پژوهش‌های قرآنی با من است که اولین جلسه آن نیز برگزار شد و امیدواریم با برنامه‌هایی که تدوین شده است رونقی در پژوهش‌های قرآنی ایجاد شود.

انتهای پیام/