گروه : مجله فارس پلاس
حوزه : سواد رسانه
شماره : ۱۳۹۹۱۰۱۵۰۰۰۴۳۱
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۱۶ - ۸:۴۱ ب.ظ
«منوتو»، نه با من، نه با تو!/ بودجه انگلیس چگونه به ویروس خودتحقیری تبدیل می‌شود؟ «گر بگویند یک ایرانی رئیس ناسا شده یا در آلمان فناوری اختراع کرده باور می‌کنیم،‌ اما اگر این فناوری در ایران اختراع شود، باور نمی‌کنیم« علت وجود چنین رویکردی در بین برخی افراد چیست؟

گروه سواد رسانه خبرگزاری فارس؛ «گر بگویند یک ایرانی رئیس ناسا شده یا در آلمان فناوری اختراع کرده باور می‌کنیم،‌ اما اگر این فناوری در ایران اختراع شود، باور نمی‌کنیم و تمسخر می‌کنیم»؛ این گزاره تلخی است که در عادت نامطلوبی به اسم خودتحقیری ریشه دارد. می‌شود منصفانه نگاه کرد و بررسی نمود که آیا دانشمندان ما توانسته‌اند به یک دستاورد برسند یا نه؛ اما اینکه صرف وجود این دستاورد در کشور ما،‌ آن را باور نکنیم و دستمایه تمسخر قرار دهیم،‌ طبیعتا منطقی نیست و باید نگاهی به ریشه‌های آن انداخت. 
خودتحقیری حتما ریشه تاریخی دارد و می‌توان ردپای آن را در دوره‌هایی از تاریخ ایران پیدا کرد. در دوره قاجار و خصوصا پهلوی ایران کاملا در برابر کشورهای غربی مانند انگلیس و فرانسه و بعد آمریکا در موضع ضعف قرار گرفته بود و  دخالت این کشورها در امور کشور را پذیرفته بود. حس خودتحقیری که در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی هم گسترده شده بود.

برخی تفکرات، مانند غرب‌زدگی هم که در کشورهای جهان سوم رواج یافته است، این گزاره را ترویج می‌کند. اما تاثیر این سابقه تاریخی، زمانی است که انگلیس و آمریکا و کشورهای مشابه، در رسانه‌هایشان با تکرار به شکل‌های مختلف، آنرا به خورد بینندگانشان بدهند. در ویدیوی زیر بخشی از تلاش یکی از رسانه‌های انگلیسی برای ترویج این حس بین مخاطب ایرانی را مشاهده می‌کنید:

 

برنامه شبکه تحت حمایت کشور انگلیس برای تمسخر واکسن کرونای ایرانی (قبل از تست واکسن)

انتهای پیام/