گروه : بین الملل
حوزه : غرب آسیا
شماره : ۱۳۹۹۱۰۲۴۰۰۰۱۱۵
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۹:۴۸ ق.ظ
ریاض، شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی را به‌شدت محکوم کرد وزارت خارجه عربستان سعودی تصمیم رژیم صهیونیستی مبنی بر ساخت شهرک‌های جدید در کرانه باختری را به‌شدت محکوم کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه عربستان سعودی، شامگاه روز سه‌شنبه، در بیانیه‌ای به اعلام رژیم صهیونیستی در خصوص ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین جدید در کرانه باختری واکنش نشان داد.

این واکنش پس از آن است که روز دوشنبه، دفتر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نخست‌وزیر این رژیم  دستور ساخت ۸۰۰ واحد صهیونیست‌نشین را در کرانه باختری ابلاغ کرده است.

وزارت خارجه سعودی در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر نوشت: «اقدام اسرائیل در تصویب تصمیم ساخت ۸۰۰ واحد جدید در کرانه باختری را به‌شدت محکوم می‌کنیم».

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما بار دیگر این گام را به علت نقض آشکار قطعنامه‌های بین‌المللی، تهدید برای صلح و تضعیف تلاش‌های [صورت گرفته] برای راهکار دودولتی قاطعانه رد می‌کنیم».

بیانیه وزارت خارجه عربستان سعودی در حالی صادر شده است که اخیرا، منابع صهیونیستی و آمریکایی به نقل از منابع آگاه  از دیدار «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و همچنین «یوسی کوهن» رئیس دستگاه جاسوسی این رژیم (موساد) در شهر دست ساخت نئوم در خاک عربستان خبر دادند؛ دیداری که ریاض آن را تکذیب کرد.

از سوی دیگر، این تصمیم رژیم صهیونیستی در حالی اتخاذ شده است که مقامات اماراتی پس از عادی‌سازی روابط خود با تل‌آویو مدعی شده بودند که گام در قبال به تعلیق درآمدن شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری انجام شده است؛ اما تنها با گذشت تنها چند ماه از عادی‌سازی روابط میان دو طرف شهرک‌سازی‌ها بار دیگر به حالت اول بازگشت.

وزارت خارجه امارات عربی متحده هنوز واکنشی به این تصمیم رژیم صهیونیستی نشان نداده است.

طبق گزارش‌ها برخی منابع صهیونیستی، این رژیم در سال ۲۰۲۰، ۱۲۱۵۹ واحد صهیونیست‌نشین جدید احداث کرده است که این تعداد واحد از سال ۲۰۱۲ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیست و سوم دسامبر سال ۲۰۱۶ قطعنامه‌ ۲۳۳۴ را به‌منظور پایان دادن به شهرک‌‌سازی رژیم صهیونیستی در خاک فلسطین تصویب کرد. در این قطعنامه ضمن تأکید بر عدم مشروعیت شهرک‌های سازی‌های رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۶۷، از رژیم صهیونیستی خواسته شده است که به شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری از جمله قدس شرقی پایان دهد.

انتهای پیام/م