گروه : بین الملل
حوزه : آمریکا، اروپا
شماره : ۱۳۹۹۱۰۲۴۰۰۰۲۰۱
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۱۰:۰۳ ق.ظ
مسکو: اتهامات آمریکا علیه ایران «بی‌اساس» است وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اتهام‌زنی‌ جدید وزیر خارجه ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران را «بی‌اساس» خواند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ضمیر کابلوف» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای ادعاهای اخیر «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره ارتباط جمهوری اسلامی ایران با شبکه تروریستی «القاعده» را «بی‌اساس» خواند.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه) در سخنرانی در واشنگتن مدعی ارتباط ایران با القاعده شده و حتی پا را فراتر نهاده و مدعی مشارکت ایران در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، کابلوف در واکنش به اتهامات اخیر پامپئو علیه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای گفت که اظهارات پامپئو مبنی بر اینکه ایران به پناهگاه القاعده تبدیل شده، بی اساس است و اینکه مسکو هیچ اطلاعاتی در مورد چنین همکاری ندارد.

وی تصریح کرد: «به نظر می‌رسد که آقای پامپئو در پایان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ قصد اقدام دیگری را برای ضربه زدن به ایران انجام دهد اما این (اتهامات) کاملاً بی‌اساس و غیرمنطقی است. قطعاً هیچ اطلاعاتی در این زمینه موجود نیست».

پیش از این «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه، اتهامات وزیر خارجه آمریکا علیه ایران را «ساختگی» توصیف کرده بود.

وی در صفحه توییتر خود در واکنش به این ادعاهای بی‌اساس نوشت: « همه تروریست‌های ۱۱ سپتامبر از کشورهای محبوبت در خاورمیانه آمده بودند، نه ایران.» (جزئیات بیشتر)

گروه تروریستی القاعده توسط «اسامه بن‌لادن» شهروند سعودی در سال‌های ۱۹۸۰ تشکیل شد. این گروه تروریستی با حمایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برای مقابله با شوروی سابق تشکیل شده بود.

انتهای پیام/