گروه : دیگر رسانه ها
حوزه :
شماره : ۱۳۹۹۱۰۲۴۰۰۰۷۱۲
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۳:۳۹ ب.ظ
زالی: افزایش آلودگی یعنی افزایش کرونا/ وضعیت پایتخت تغییر کند محدودیت‌های طولانی‌تری اجرا می‌کنیم فرمانده ستاد مبارزه با کرونای استان تهران با بیان اینکه خطر بازگشت کرونا در تهران کماکان وجود دارد، گفت: اگر دوباره دچار پدیده بازگشت همه‌‌گیری در تهران شویم، ممکن است مجبور باشیم برای مدتی طولانی‌تر محدودیت‌ها را اجرا کنیم.

 به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، وضعیت ویروس کرونا روی نقشه تغییرات زیادی کرده‌است. این روزها ۳۰شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲شهرستان در وضعیت آبی قرار دارد و البته هفت شهرستان هم در وضعیت قرمز هستند. یکی از ۲۱۹شهری که در وضعیت زرد است، تهران است. کلانشهری که بعد از چند ماه بحرانی این روزها وضعیت زرد را تجربه می‌کند. برای خیلی‌ها این وضعیت مساوی است با فعالیت همه کسب و کارها و البته افزایش سفر به پایتخت. اما به نظر می‌رسد شرایط تهران کاملا شکننده است و با کوچک‌ترین غفلت وضعیت زرد تهران به شرایط نارنجی و قرمز برخواهد گشت. در همین رابطه روزنامه جام جم گفت‌وگویی با علیرضا زالی، فرمانده ستاد مبارزه با کرونای استان تهران انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

شرایط پایتخت کاملا شکننده و ناپایدار است

- خوشبختانه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی شهروندان بعد از چند ماه، تهران در وضعیت زرد قرار دارد.

- پنج هفته گذشته تهران در وضعیت نارنجی بود و با اجرای محدودیت‌ها شرایط بهتر شد اما این شرایط کاملا شکننده و ناپایدار است؛ چرا که جمعیت تهران زیاد است.

- میزان ترددها در سطح تهران خیلی بالاست و شرایط نامناسب حمل و نقل عمومی تهران نیز از دیگر موارد افزایش آمار کرونا در شهر است و چنین مسائلی باعث شده که تهران به عنوان یک کلانشهر، با مشکلات زیادی روبه‌رو باشد و این مشکلات طبیعتا شرایط ناپایداری را برای ما فراهم می‌کند.

در تهران شرایط به‌راحتی به وضعیت نارنجی و قرمز تبدیل می‌شود

- بی‌ثباتی و ناپایداری به‌دلیل شرایط خاص و الگوی زیستی و شهری در تهران است. اگر شهر دیگری به‌جز تهران در وضعیت زرد قرار داشت، خیلی سخت به وضعیت نارنجی و قرمز درمی‌آمد ولی در تهران شرایط به‌راحتی به وضعیت نارنجی و قرمز تبدیل می‌شود.‌

در بازگشت بیماری آمارها افزایش می‌یابد

- ما در کل، در معرض طغیان ویروس کرونا قرار داریم. طغیان مجدد در صورتی اتفاق می‌افتد که بیماری کاملا فروکش کند و از نظر آماری به حداقل میزان ابتلا یا مرگ‌ومیر ناشی از بیماری برسیم، مثلا نزدیک به صفر بشود.

- افزایش مجدد آمار در بازگشت بیماری، از دور قبلی شیوع بیماری بالاتر می‌رود.

- ما این پدیده را در کشورهایی مانند تایوان، اوایل شیوع ویروس در چین و در برخی از کشورهای اروپایی دیدیم.‌

با هرگونه ساده‌انگاری به سمت افزایش آمار می‌رویم

- شیوه‌نامه‌های بهداشتی و محدودیت‌ها خیلی خوب رعایت شدند، با این شرایط ضرورت ندارد که ما پیک بعدی بیماری را دوباره ببینیم.

- طبیعتا هرگونه ساده‌انگاری، کم شدن توجه به شیوه‌نامه‌های بهداشتی، افزایش دورهمی‌ها و افزایش رفتارهای پرخطر می‌تواند ما را به سمت افزایش آمار به پیش ببرد.

- خطر بازگشت این بیماری در تهران کماکان وجود دارد و نباید فکر کنیم که چون بعد از مدت‌ها وضعیت تهران زرد شده، ممکن است به سمت وضعیت بهتر پیش برویم و با یک تغییر آماری مختصر ممکن است دوباره به شرایط قبل برگردیم.

افزایش آلودگی یعنی افزایش کرونا

- بین میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های تنفسی، ازجمله بیماری کرونا و افزایش ذرات معلق در هوا رابطه‌ای است که سازمان بهداشت جهانی نیز تاکنون بارها بر آن تاکید داشته است.

- آلودگی هوا سیستم تنفسی ما را از نظر فیزیولوژیک، تضعیف می‌کند به عبارت دیگر سیستم ایمنی دستگاه تنفسی به خاطر آلودگی هوا در هم شکسته می‌شود، بنابراین ویروس‌هایی مانند کووید-۱۹ ریه را راحت‌تر تسخیر می‌کند.

- پدیده وارونگی هوا هم موجب می‌شود چرخش هوا اتفاق نیفتد و اگر ویروس کرونا در محیط باشد، می‌تواند مدت زمانی طولانی‌تر در فضا باقی بماند و این شانس ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد.

پیگیر رفع ترافیک هستیم

- ترافیک که یکی از دلایل آلودگی‌هوا است از مسائلی است که در ستاد مبارزه با کرونا همواره پیگیر آن هستیم. امیدواریم این مساله حل بشود.

- ما پیگیر هستیم تا در وضیعت ناوگان حمل و نقل عمومی تغییر ایجاد کنیم. ورود اتوبوس‌های جدید و استفاده از واگن‌های جدید در مترو از اهداف ماست.

- استفاده از حمل و نقل عمومی در دوران کرونا پرخطر است، چراکه یکی از دلایل مهم انتشار ویروس کرونا در تهران است. باید الگوی متفاوت و جدیدی را برای بهبود شرایط حمل و نقل عمومی طراحی کنیم تا از بار ترافیک و آلودگی هوا کاسته شود.

محدودیت‌ها تا انتهای سال ادامه دارد

- اعمال محدودیت در شهرها با توجه به رنگ‌بندی شهرهاست و تا انتهای سال ادامه دارد و بسته به وضعیت هر شهر که ممکن است روزی نارنجی، زرد  یا قرمز باشد، تغییر می‌کند.

وضعیت تهران تغییر کند محدودیت‌های طولانی‌تری اجرا می‌کنیم

- چنانچه وضعیت شهری تغییر کند، دوباره محدودیت‌ها در آن شهر اعمال می‌شود. نکته مهم این است که برای بازگشت به فعالیت‌های اجتماعی و مدنی نباید شتاب‌زده عمل کنیم.

- اگر دوباره دچار پدیده بازگشت همه‌‌گیری در تهران شویم، ممکن است مجبور باشیم برای مدتی طولانی‌تر محدودیت‌ها را اجرا کنیم.

انتهای پیام/