گروه : دفاتر منطقه ای
حوزه :
شماره : ۱۳۹۹۱۰۲۴۰۰۰۷۲۱
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۲:۵۵ ب.ظ
پارلمان انگلیس خواستار ابقای نظامیان خارجی در افغانستان شد مجلس اعیان انگلیس از لندن خواست با واشنگتن رایزنی کند که نیروهای خارجی تا به‌نتیجه رسیدن گفت‌وگوهای صلح، در افغانستان حضور داشته باشند.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، مجلس اعیان انگلیس اعلام کرد با توجه به ادامه خطر مواد مخدر، تروریسم و بی‌ثباتی در منطقه آمریکا باید سربازان خود در افغانستان را حفظ کند.

کمیته دفاع و روابط بین‌‌الملل مجلس اعیان در گزارش جدید خود از دولت انگلیس درخواست کرد تا با دولت آمریکا برای ادامه حضور نظامیان این کشور به عنوان اهرم فشار دولت افغانستان در مذاکرات صلح رایزنی کند.

براساس این گزارش، کمیته روابط بین الملل مجلس اعیان تاکید کرده که حضور نظامیان آمریکایی و خارجی برای تقویت نظامیان افغان و موقعیت دولت افغانستان در مذاکرات صلح بسیار با اهمیت است. 

براساس توافق آمریکا و طالبان تا ماه می سال 2021 باید تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند و بسیاری اعتقاد دارند که خروج زود هنگام و بدون مسئولیت این کشور را در یک بحران تازه فرو خواهد برد. 

«بارونس آنیلی» رئیس کمیته روابط بین الملل مجلس اعیان در این خصوص گفت: دیپلمات‌های انگلیسی با دولت آینده آمریکا درباره خروج نظامیان خارجی از افغانستان ارتباط برقرار کرده و سفیر انگلیس در واشنگتن نیز گفت‌وگوهایی با دولت بایدن انجام داده است. 

وی به تلگراف گفت: نمی‌خواهیم موقعیت دولت افغانستان با خروج نظامیان خارجی و اقدامات ما تحت تاثیر قرار بگیرد. 

به نوشته این روزنامه انگلیسی، القاعده و شبکه تروریستی داعش در افغانستان فعال بوده و 95 درصد هروئین انگلیس از این کشور تامین می‌شود. 

«کیت کلارک» رئیس موسسه تحلیلگران افغانستان در واکنش به این گزارش گفت: انگلیس در سال 2000 میلادی در حال مذاکره با طالبان بوده است که این مذاکرات از سوی واشنگتن قطع شده است. 

وی تاکید کرد: اگر این مذاکرات ادامه می یافت در حال حاضر طالبان یک سازمان بسیاری متفاوت بوده و دیگر نیازی به حضور ما در این جنگ نبود. 

تاکنون 456 نظامی انگلیس از آغاز حمله آمریکا به افغانستان کشته شده‌اند. 

انتهای پیام/ ر