گروه : استانها
حوزه : سمنان
شماره : ۱۳۹۹۱۰۲۴۰۰۰۹۱۰
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۵:۵۶ ب.ظ
آموزش‌ ۸۰ درصد دانش‌آموزان سمنانی در شاد/ امور پرورشی تقویت شود استاندار سمنان با بیان اینکه ۸۰ درصد دانش‌آموزان این استان از آموزش‌ها در بستر شبکه شاد استفاده می‌کنند، گفت: نقش امور پرورشی در نظام آموزشی غیرحضوری جدید، بررسی، واکاوی و تقویت شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، علیرضا آشناگر عصر امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش استان در سالن یادگار امام (ره) استانداری سمنان برگزار شد، اظهار کرد: نقش امور پرورشی برای دانش‌آموزان در شرایط همه‌گیری کرونا و آموزش غیرحضوری، امری ضروری است و باید تقویت شود.

وی افزود: در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا، دانش‌آموزان به محیط‌هایی برای بازی، تحرک، پویایی، ارتباطات اجتماعی احتیاج دارند و این مهم دغدغه اصلی ما در بحث نظام آموزش و پرورش در استان سمنان است.

استاندار سمنان بیان کرد: علاوه بر اینکه نباید دانش‌آموزی به دلیل کمبود سخت‌افزاری، از ادامه تحصیل و دریافت آموزش‌ها به‌صورت غیرحضوری محروم شود، نیاز است تا نقش امور پرورشی نیز در نظام آموزشی غیرحضوری جدید، بررسی، واکاوی و تقویت شود و آموزش و پرورش استان با طراحی مدون و دقیق در این مسیر گام بردارد.

آشناگر گفت: اینکه در حال حاضر ۸۰ درصد دانش‌آموزان استان سمنان از آموزش‌ها در بستر شبکه شاد استفاده می‌کنند، امری بسیار مطلوب است و به‌مرور زمان مربیان و دانش‌آموزان آمادگی بیشتر و کامل‌تر برای این نوع از آموزش را پیدا می‌کنند و در ادامه مسیر باید با استفاده از تجربه‌های به‌دست‌آمده، کمبودها را شناسایی و در راستای رفع آن‌ها اقدام کنیم.

وی بیان کرد: نظام آموزش استان سمنان متناسب با استاندارهای کشور است؛ اما با شرایط ایده‌آل فاصله داریم و با تقویت شاخص‌ها و استانداردها و تلاش این دانش‌آموزان بااستعداد، در آینده شاهد سکان‌داری این افتخارآفرینان در عرصه مدیریت کشور و همچنین قرار گرفتن آن‌ها در مسیر تبدیل‌ شدن به دانشمندان برجسته بین‌المللی و کشوری باشیم.

آشناگر با بیان اینکه در توسعه آموزش و پرورش، بدون مشارکت مردم توفیقی حاصل نمی‌شود، اضافه کرد: طرح «صد مدرسه، صد دبیرخانه» امری بسیار مطلوب در راستای ارتقای شاخص‌ها و استاندارهای آموزشی برای دانش‌آموزان استثنایی است که استانداری سمنان نیز به‌صورت ویژه از این طرح حمایت کرده و متولی چند مدرسه است.

وی گفت: بازتوانی، افزایش تاب‌آوری اجتماعی و ارتقای دانش این دانش‌آموزان امری دارای اهمیت بسیار بالا است که می‌توان باور مفید بودن بین این افراد را تقویت کرد و این امر کمک‌حال سایر بخش‌های جامعه باشد؛ لازم است تا در این طرح به دنبال تحقق این موارد باشیم.

استاندار سمنان تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری‌های استان با آموزش و پرورش بر اساس این بند از قانون منعقد شود تا آموزش و پرورش نیز با توجه به وضع شهرداری‌ها و درآمدهای آن‌ها، نسبت به دریافت سهم خود اقدام کرده و حتی از ظرفیت تهاتر برای سهولت در این امر استفاده کنند.

آشناگر افزود: آموزش و پرورش مکلف است تا در زمینه تعیین تکلیف تملک‌ها ورود کرده و با تعامل شهرداری‌ها، در کمترین زمان ممکن نسبت به این مهم اقدام کند.

توفیقات خوبی در جذب بازماندگان از تحصیل حاصل‌ شد

محمد دستورانی، مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: امروز ششمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان سمنان با آغازین روز هفته شوراهای آموزش و پرورش مقارن شده است.

وی افزود: در یک سال گذشته و در پنج جلسه قبلی عمده مصوبات شورای آموزش و پرورش استان سمنان با همراهی معاونان استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی، محقق شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان بیان کرد: در بحث تغییر کاربری املاک مازاد آموزش و پرورش استان مشکلاتی وجود دارد که نیاز است با توجه ویژه استاندار سمنان، در این خصوص کارگشایی شده و با فروش املاک، مشکلات اعتباری موجود در آموزش و پرورش را کاهش دهد.

دستورانی گفت: در بحث جذب بی‌سوادان، کم‌سوادان و بازماندگان از تحصیل، توفیقات بسیار خوبی حاصل‌ شده که همچنان نیاز به جهد و تلاش بیشتری دارد.

وی اظهار کرد: سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ بدون تجربه مشابه در تاریخ آموزش و پرورش آغاز شد که با زیرساخت خوب در استان سمنان، مردم باسواد و حمایت‌های خوب استاندار سمنان و همت و همراهی و با وجود مشکلات، سال تحصیلی به‌صورت مطلوب در حال گذر، حرکت و تلاش و مجاهدت است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان بیان کرد: وزیر آموزش و پرورش نیز بر اساس ارزیابی‌ها، از روند اقدامات آموزش و پرورش در استان سمنان ابراز رضایت داشت.

وضع آموزش دانش‌آموزان رصد می‌شود

دستورانی گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد از دانش‌آموزان استان سمنان در شبکه شاد حضور دارند و از این لحاظ چهارمین استان در فضای مجازی هستیم.

وی بیان کرد: در قالب طرح «همراه همدل» و «لبخند رضایت»، یک‌هزار نفر از همکاران، روزانه با دانش‌آموز یا ولی دانش‌آموز تماس گرفته و وضع آموزشی دانش‌آموزان را رصد می‌کنند که تاکنون بالغ‌بر ۱۵ هزار تماس برقرار شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اظهار کرد: در بحث آموزش خانواده‌ها در شرایط جدید و آموزش مجازی، با حضور تعدادی از اساتید مجرب، دوره‌ها و جلسات آموزشی برای اولیای در بستر شبکه شاد اجرا شده و ۵۰ هزار نفر از اولیا از این آموزش‌ها استفاده کردند.

دستورانی بیان کرد: جشنواره «علمدار» با رویکرد پرداختن به شخصیت سردار دل‌ها و جشنواره «مهتاب در نور» با رویکرد عفاف و حجاب در استان سمنان برگزار شد که نسبت به جمعیت دانش‌آموزی، رتبه نخست را کسب کردیم.

وی گفت: استان سمنان، میزبان مسابقات کشوری قرآن در کشور شده است که یک بخش در بهمن‌ماه سال جاری و بخش اصلی نیز در مردادماه سال آتی برگزار می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اظهار کرد: در بخش تربیت ‌بدنی نیز با توجه به آغاز آموزش‌های مجازی و شیوع کرونا، اقداماتی در دستور کار قرار گرفته است.

دستورانی بیان کرد: بر اساس ارزیابی‌ها و به دلیل همه‌گیری کرونا و کاهش حضور فیزیکی و تحرک، میزان چاقی دانش‌آموزان استان هشت درصد افزایش پیدا کرده که در طرح کوچ (کاهش وزن چاقی)، ۹۰ درصد دانش‌آموزان بررسی و قد و وزن آن‌ها در سامانه ثبت شده و مشاوره‌ها در حال انجام است.

وی گفت: در پنج درصد مدارس، بسته تحولی خوانا اجرا شده که در این طرح، ۱۵۰ مدرسه ابتدایی را مورد پوشش قرار دادیم؛ درست خواندن و نوشتن و درست صحبت کردن و گوش کردن، رویکرد اصلی این بسته است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان بیان کرد: در بحث حضور نوآموزان در مراکز پیش‌دبستانی در استان سمنان، در سال تحصیلی جدید و به‌واسطه شیوع کرونا، شاهد کاهش ۵۵ درصدی حضور نوآموزان در مراکز پیش‌دبستانی هستیم که اقداماتی برای اصلاح روند و تقویت و تشویق حضور در دوره‌های پیش‌دبستانی در حال انجام است.

خرید تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند 

دستورانی گفت: برنامه‌ای به‌منظور خرید تبلت آموزشی برای ۱۲۶ دانش‌آموز نیازمند در استان سمنان تدوین شد و در دستور کار قرار گرفت که استاندار سمنان در بحث تخصیص ۵۰ درصد از اعتبار موردنیاز در این بخش، حمایت و مساعدت داشت.

وی افزود: با پیگیری‌ها و مساعدت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان سمنان، ۵۰۰ تبلت از مرکز آمار کشور برای دانش‌آموزان نیازمند در استان برای ادامه تحصیل از طریق آموزش مجازی، اختصاص یافت.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان بیان کرد: در طرح «صد مدرسه، صد دبیرخانه»، پنج مدرسه استثنایی در استان، دبیرخانه ستاد فعالیت مشترک با پنج دستگاه اجرایی معین، مشخص می‌شود و این دستگاه‌های اجرایی در راستای کاهش کمبودها در مدارس معین خود می‌کوشند.

دستورانی گفت: بحث اجرای مناسب‌سازی، ایاب و ذهاب دانش‌آموزان و همچنین تأمین هزینه و تجهیزات توان‌بخشی دانش‌آموزان استثنائی این مدارس در این طرح هدف‌گذاری شده است.

انتهای پیام/۷۴۰۰۷/ز/س/