گروه : استانها
حوزه : کردستان
شماره : ۱۳۹۹۱۰۲۵۰۰۰۱۶۸
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۵ - ۱۰:۲۹ ق.ظ
فعال شدن 30 معدن درکردستان/اختصاص5 درصدحقوق وصول شده معادن کشور به استان رییس سازمان صنعت معدن و تجارت کردستان گفت: ۳۰ معدن استان کردستان در سالجاری فعال شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، محمد دره‌وزمی در جلسه شورای معادن کردستان اظهار کرد: در حال حاضر ۴۷۳ معدن در استان کردستان وجود دارد که از این تعداد ۱۸۷ معدن فعال است.

وی با اشاره به اینکه ۱۳۹ معدن استان غیرفعال، ۶۵ معدن بلوکه، ۷۶ معدن مزایده و ۶ معدن نیز در حال تجهیز است، افزود: در سال ۹۹ حدود ۳۰ معدن فعال شده است.

وی به آمار حقوق دولتی وصولی سال ۹۸ پرداخت و گفت: ۱۰۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان حقوق دولتی وصول شده در سال قبل است و امسال تا پایان سه ماهه سوم سال ۹۹حدود ۲۷۴ میلیارد تومان وصول شد.

رئیس سازمان صمت کردستان تصریح کرد: امسال ۱۵ درصد حقوق معادن (وصولی سال 98) از سوی سازمان برنامه و بودجه برای نخستین بار در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته تا در بین استان‌ها توزیع شود.

دره‌وزمی یادآور شد: پنج درصد حقوق وصول شده معادن کشور معادل یک میلیارد و 400 میلیون تومان مربوط به کردستان است که در سال جاری ۱۹۰ میلیارد تومان از حقوق دولتی وصولی سال گذشته به وزارت صمت اعطا شده است.

وی بیان کرد: پنج درصد حقوق وصول شده معادن کشور در راه‌های روستاهای منتهی به چند معدن استان هزینه می‌شود.

رئیس سازمان صمت کردستان با اشاره به بررسی اجرای بند ۵ ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص معادن استان یادآور شد: اظهار کرد: در مواردی که به دلیل بهره‌برداری از معادن و فعالیت‌های صنایع معدنی، خسارت‌هایی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آنهابرسد علاوه بر عوارض آلایندگی، با تصویب شورای معادن استان تا یک درصد فروش آنها، پس از واریز به خزانه معین استان نزد خزانه‌داری کل کشور به جبران خسارت‌های وارد شده به فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و عمرانی مورد نیاز منطقه اختصاص می‌یابد.

دره‌وزمی اضافه کرد: نیاز است تا یک درصد از فروش معادن برای جبران بخشی از خسارت‌های وارده به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آنها اختصاص یابد. باید کمیته‌ای برای بررسی معادن استان و تعیین تکلیف آنها تشکیل شود.

وی همچنین به وضعیت معادن سنگ‌های تزئینی در استان پرداخت و گفت: سنگ‌های تزئینی کردستان در حال فعال شدن و رونق بازار است و امسال هفت معدن کریستال و چینی در استان فعال شده است.

رئیس سازمان صمت کردستان همچنین به درخواست برخی از واحدهای تولیدی از جمله آجرپزی برای اجازه برداشت شن و ماسه کوهی شد و اضافه کرد: براساس رای شورای عالی معادن کشور و به دلیل تراکم پروانه‌های صادره قرار است برداشت شن و ماسه کوهی رفع ممنوعیت شود اما تا اعلام نهایی به استان‌ها نیاز است به صورت موقت اجازه برداشت شن و ماسه به واحدهای آجرپزی استان داده شود.

انتهای پیام/خ