گروه : سیاست خارجی
حوزه :
شماره : ۱۳۹۹۱۰۲۵۰۰۰۲۱۷
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۵ - ۱۱:۰۵ ق.ظ
واکنش سفیر ایران در صنعاء به تصمیم آمریکا برای تروریستی خواندن انصارالله یمن سفیر جمهوری اسلامی ایران در صنعاء تصمیم آمریکا برای تروریستی خواندن جنبش انصارالله را فاقد مشروعیت و نشانگر جنگی آمریکایی و صهیونیستی علیه یمن خواند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «حسن ایرلو» سفیر جمهوری اسلامی ایران در صنعاء در توئیتی در واکنش به تروریستی اعلام کردن جنبش انصارالله یمن توسط آمریکا نوشت: تصمیم آمریکا فاقد مشروعیت است و نشانه آن است که جنگ علیه یمن جنگی آمریکایی و صهیونیستی است که بعد از سلسله پیروزی‌‌های مکرر انصارالله و ناامیدی و شکست‌های پی در پی تحالف عربی جهت تکمیل تجاوز و محاصره علیه مردم یمن و پیچیده کردن مسیر مذاکرات صلح با اشراف سازمان ملل اخذ شده است.

 

 

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز دیروز (چهارشنبه) تروریستی خواندن جنبش انصارالله یمن توسط آمریکا را آخرین تلاش‌های دولت ترامپ برای تکمیل نقش مخرب خود در جنگ تحمیلی و شرم آور یمن و به بن بست کشاندن راه‌حل سیاسی و مذاکرات صلح خواند.

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه این تصمیم وزارت‌ خارجه آمریکا موجب نگرانی جامعه جهانی شده و راه‌حل صلح آمیز و وصول کمک‌های انسانی را تحت تاثیر قرار داده و ماموریت مصالحه جویانه سازمان ملل را نیز مسدود می‌کند، ابراز امیدواری کرد جامعه جهانی در برابر این تصمیم شرورانه وزارت خارجه رژیم  ترامپ از خود واکنش نشان دهد.

به گزارش فارس، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده پیش از این از تصمیم خود برای اطلاع‌رسانی به کنگره این کشور جهت تروریستی اعلام کردن جنبش مقاومت «انصارلله» یمن خبر داد.

خطیب‌زاده روز دوشنبه ۲۲ دی ماه درباره تصمیم آمریکا برای قرار دادن انصارالله یمن در فهرست گروه‌های تروریستی گفته بود: مدت‌هاست این گزارش‌ها را می‌بینیم. بعید نیست دولت ورشکسته آمریکا در روزهای پایانی خراش دیگری بر حیثیت آمریکا بکشد و میراث آمریکا در منطقه را مسموم‌تر کند. این اقدامات واقعا محکوم است. 

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه بیانیه‌ای درباره اقدام آمریکا برای تروریستی اعلام کردن جنبش «انصارالله» یمن صادر و نسبت به این تصمیم آمریکا ابراز نگرانی کرد.

«ضیف الله الشامی» سخنگوی دولت نجات ملی یمن نیز در واکنش به تصمیم وزارت خارجه آمریکا برای تروریستی خواندن جنبش انصارالله گفت، آمریکا رأس تروریسم جهانی و حامی آن است و همه جهان به اظهارات «هیلاری کلینتون» درباره تأسیس داعش و تسلیح واقفند.

سفیر سابق آمریکا در یمن درج نام جنبش مقاومت انصارالله یمن در فهرست تروریسم را اشتباه بزرگ دانست و گفت که این امر بیشتر به ضرر آمریکا تمام خواهد شد تا انصارالله.

انتهای پیام/