گروه : اقتصادی
حوزه : اقتصاد کلان و بودجه
شماره : ۱۳۹۹۱۰۲۷۰۰۰۴۴۸
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۰/۲۸ - ۲:۳۸ ب.ظ
هیات امنای صندوق توسعه نمی‌تواند سود و زمان بازپرداخت بدهی دولت را تغییر دهد رئیس سابق هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: به دلیل آن که برداشت دولت از صندوق توسعه ملی با مجوز خاص است، بنابراین هیات امنا راسا نمی‌تواند نسبت به بخشیدن سود و موکول کردن زمان سررسید به وقت دیگری تصمیم بگیرد.

احمد دوست حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این موضوع که هیئت امنای صندوق توسعه ملی، سود بخشی از منابع و تسهیلاتی پرداختی به دولت و شرکت‌های دولتی را بخشیده است و نکته دیگر اینکه تعهدات سررسید شده را به سالهای بعد موکول کرده است. آیا هیئت امنا چنین صلاحیتی دارد یا خیر؟ اظهار داشت: هیئت امنا اختیار این را دارد که سود تسهیلات برای بخش‌های مختلف را تعیین کند و این موضوع طبق اساسنامه صندوق انجام می‌شود.

رئیس هیات عامل سابق صندوق توسعه ملی در پاسخ به این سوال که آیا نرخ سود را می‌تواند ببخشد، گفت: ممکن است نرخ سودی تعیین کرده باشد و بعداً آن را می‌تواند اصلاح کند، اما نمی‌تواند سود را ببخشد.

وی ادامه داد: مثلاً برای فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی سود تسهیلات ۸ درصد تعیین کرده و به خاطر تحولات مالی و بازارهای جهانی که نرخ فاینانس کاهش یافته است، می‌تواند نرخ سود را کاهش دهد. این کار را شورای پول و اعتبار هم انجام می‌دهد که می‌تواند نرخ سود تسهیلات ریالی را کاهش دهد.

دوست حسینی تاکید کرد: هر وقت و زمانی که تشخیص بدهد می‌تواند تعدیل نرخ سود را اعمال کند.

رئیس هیات عامل سابق صندوق توسعه ملی در پاسخ به این سوال که اخذ نظر مقام معظم رهبری نیز در رابطه با بخشیدن سود منابع و تعهدات ضرورت دارد یا آنکه هیئت امنای صندوق راسا می‌تواند اقدام کند، تصریح کرد: تعیین نرخ سود تسهیلات مستقیماً در اختیار هیئت امنا است، مشروط به آنکه اصل منابع صندوق توسعه ملی حفظ شود. نمی‌تواند بخشی از تسهیلات را ببخشد، چراکه به معنای عدم بازگشت بخشی از منابع صندوق تلقی می‌شود. چون سرمایه نسل‌های آینده است و برای کشور حفظ شود.

وی در مورد اینکه آیا هیات امنا می‌تواند تعهدات سررسید شده را امهال کند، بیان داشت: طبق اختیارات می‌تواند جداول بازپرداخت تعهدات را تعیین کند و تغییر دهد.

دوست حسینی افزود: طبق اساسنامه صندوق، دولت اجازه گرفتن وام و منابع از صندوق را ندارد، اما می‌تواند اجازه خاص برای مصارف خاص بگیرد. چون منابع صندوق برای بخش خصوصی، تعاونی و بخش عمومی غیر دولتی است.

رئیس سابق هیات عامل صندوق توسعه ملی در پاسخ به این سوال که دولت در حال حاضر بدهی به صندوق دارد و سال ۱۴۰۰ سررسید می‌شود، آیا هیئت امنا اختیار دارد که آن را امهال کند؟ گفت: دولت به همان دلیل که مجوز خاص گرفته و باید بدهی را در سررسید پرداخت کند. هیئت امنا راسا نمی‌تواند آن را امهال کند. باید با اجازه همان مقامی باشد که مجوز خاص را صادر کرده است. امهال نیز باید مجوز خاص داشته باشد. در مورد بخشیدن سود نیز همین‌گونه است. باید مجوز خاص بگیرند، مگر آن که در همان مجوز قید شده باشد و یا این مسئله مسکوت و در اختیار هیئت امنا قرار داده شده باشد.

انتهای پیام/ب