گروه : دیگر رسانه ها
حوزه :
شماره : ۱۳۹۹۱۱۱۱۰۰۰۶۲۶
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۱۱ - ۲:۴۴ ب.ظ
سردبیر دنیای اقتصاد: حقوق‌های نجومی در دولت سازندگی باب شد/ دولتی‌ها مصوبه تعیین سقف دریافتی را دور می‌زنند سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد با بیان اینکه پرداخت حقوق‌های غیرمتعارف در دستگاه‌های دولتی از زمان دولت سازندگی باب شد گفت: پرداخت حقوق بالا برای جلوگیری از ورود فرد به بخش خصوصی، ناشی از درک نادرست فعالیت حاکمیتی است.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، خبرگزاری دانشجو گفت‌وگویی با علی میرزاخانی، کارشناس مسائل اقتصادی و سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

حقوق‌های نجومی در دولت سازندگی باب شد

- پرداخت حقوق‌های غیرمتعارف در دستگاه‌های دولتی از زمان دولت سازندگی باب شد.

- استدلالی که در آن دوره وجود داشت، این بود که اگر این افراد در دستگاه‌های خصوصی مشغول به کار شوند، حقوق بیشتری می‌گیرند که به نظر من این استدلال از اساس غلط است.

- در دیگر کشور‌های جهان پرداخت حقوق‌های بالا و نجومی به دولت‌مردان موضوعیتی ندارد.

- این موضوع در مورد شرکت‌های دولتی نیز صادق است؛ به این معنا که فعالیت شرکت‌های دولتی در خدمت برنامه‌ها و اهداف حاکمیتی است و نه تمرکز بر فعالیت‌های اقتصادی.

تفاوت ۳۰ درصدی حقوق یک وزیر با استاد دانشگاه در آمریکا

- حقوق یک وزیر و مسئول ارشد در آمریکا ۲۰ یا حداکثر ۳۰ درصد با حقوق یک استاد دانشگاه تفاوت دارد که فاصله اندکی است.

- افرادی که با سیاست پرداخت حقوق بالا برای جلوگیری از ورود فرد به یک بخش خصوصی موافق هستند، اساساً شناخت درستی از فعالیت حاکمیتی ندارند.

دستگاه‌های دولتی مصوبه تعیین سقف دریافتی را دور می‌زنند

- دستگاه‌های دولتی از روش‌های مختلف برای دور زدن مصوبه اخیر مجلس مبنی‌بر تعیین سقف ۳۳ میلیونی حقوق مسئولان دولتی استفاده می‌کنند.

- برای مثال در برخی از شرکت‌های دولتی وعده ۱۴ یا ۱۵ ماه حقوق یا کارانه برای استخدام داده می‌شود که دریافتی مدیران ارشد را به محدوده نجومی می‌رساند.

انتهای پیام/