گروه : استانها
حوزه : کهگیلویه و بویراحمد
شماره : ۱۳۹۹۱۲۲۶۰۰۰۸۸۹
تاریخ : ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۷:۰۸ ب.ظ
صنعت «گلیم مُشته» کهگیلویه در معرض فراموشی است احیای گلیم مشته به عنوان یکی از آثار مهم صنایع دستی شهرستان کهگیلویه نیازمند توجه ویژه مسؤولان و متولیان امر است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کهگیلویه، دارا کریمی‌نژاد امروز در دیدار با کارکنان ادارات میراث فرهنگی و حفاظت بافت تاریخی دهدشت اظهار داشت: فضای کالبدی ادارات میراث فرهنگی باید به گونه‌ای باشد که احساس ناب حضور در اعماق تاریخ، تمدن و فرهنگ کهن را تلقین کند و با این وجود باید  دغدغه میراث کهن را نیز داشته باشند .

فرماندار کهگیلویه گفت: نبود برنامه هدفمند بومی، حرکت کند مبتنی بر قانون‌های بودجه‌ای و خالی از خلاقیت می‌تواند خطری در افول مصادیق تمدن و فرهنگ کهن  منطقه شود.

وی ادامه داد: تدوین برنامه مدیریتی استراتژیک در مشخص شدن اولویت های میراث لازم است.

کریمی‌نژاد با بیان اینکه صنایع دستی به عنوان ظرفیت فرهنگی منطقه می‌تواند در توسعه اقتصادی و اشتغال تحول ایجاد کند، تصریح کرد: جنبه اقتصادی  و تقویت تولید صنایع دستی از پتروشیمی نیز مهمتر است، بنابراین  باید این بخش را در  راستای اشتغال و  هویت بخشی به شهرستان  فعال کرد.

وی از گلیم مشته به نمونه بارز صنایع دستی نام برد و با  بیان اینکه این هنر در صورت احیا می‌تواند منبع درآمد پایداری برای بافندگان آن قرار گیرد تصریح کرد: در ردیف‌های بودجه پیش رو با توجه به ظرفیت‌های صنایع دستی منطقه تصمیم گیری خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه دستان نقش آفرین و مهجور باید نشان داده شوند، تصریح کرد : تلاش می‌شود صنایع دستی شهرستان فرصت تسهیل گری پیدا کنند.

امیری کارشناس صنایع دستی هم در این نشست گفت: گلیم مشته درغک یکی از صنایع دستی ثبت شده کهگیلویه در سطح کشور و جهان بی نظیر است.

وی افزود: در حال حاضر مشته برای مردم شهرستان ناشناس است چه برسد به اینکه این هنر اصیل به تولید وصل و به بازار  ورود کند.

امیری گفت: با توجه به کهولت سن تنها بافنده این اثر، با هدف احیای گلیم مشته و جلوگیری از منسوخ شدن آن 30 نفر از زنان درغک در کارگاهی چگونگی بافت این نوع گلیم را فرا گرفتند.

انتهای پیام/82016