گروه : فرهنگ
حوزه : کتاب و ادبیات
شماره : ۱۴۰۰۰۱۱۵۰۰۰۱۷۱
تاریخ : ۱۴۰۰/۱/۱۵ - ۱۱:۰۰ ق.ظ
کرمیار: اگر «نامیرا» را من نمی‌نوشتم، حتماً نویسنده دیگری می‌نوشت نویسنده رمان تحسین شده «نامیرا» گفت: نامیرا باید نوشته می‌شد و اگر من نمی‌نوشتم کسی دیگر آن را می‌نوشت.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، چاپ سی و سوم و آخرین چاپ «نامیرا» در قرن گذشته از سوی انتشارات نیستان منتشر شد.

صادق کرمیار نویسنده این اثر تحسین شده می‌گوید: ۱۴ قرن از عاشورا گذشت و ما همچنان حرف‌های بسیاری درباره این روز داریم، حرف‌هایی که برای نسل و عصری می‌تواند تازگی داشته باشد.

وی افزود: «نامیرا» باید نوشته می‌شد، اگر من نمی‌نوشتم حتماً نویسنده دیگری می‌نوشت،‌ فقط قرعه به نام من دیوانه زدند.

بر اساس این گزارش، بیش از هر چیز اسم کتاب است که خواننده را مشغول می‌کند؛ ابتدا به ذهن می‌رسد «نامیرا» فقط اسمی هنری است که برای جلب مخاطب انتخاب شده و یا ناشر و نویسنده خواسته‌اند ابهام داستان را زیاد کنند. اما کتاب را که تا انتها بخوانی معلوم می‌شود «نامیرا» ریشه در مفهوم «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» دارد. مفهومی که می‌گوید پهنه سرزمین کربلا به اندازه کل زمین وسعت پیدا کرده و عاشورا همیشه نمیراست.

«نامیرا» داستانی شخصیت محور است؛ رمانی با خرده روایت‌هایی از تغییر روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم‌ها. این روزگار است که آدم‌ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن می‌گذارد و نویسنده نامیرا فقط تصویرساز صادق این رویدادهاست. نویسنده کتاب را به سبک رمان‌های کلاسیک با شروعی آرام آغاز می‌کند، تصویرسازی می‌کند، شخصیت‌ها را یک به یک وارد داستان می‌کند، آن‌ها را معرفی می‌کند و با داستان پیش می‌برد. «نامیرا» اسیر اختلاف روایت‌های تاریخی نشده و البته از عقبه تحقیقی درستی بهره برده است.

این اثر درباره دختر و پسری جوانی است که بین سرداران بزرگ برای حمایت از امام حسین (ع) و یزید تردید دارند؛ در ادامه داستان، این دو جوان طی استدلال های مختلف به حقانیت امام حسین (ع) پی می‌برند.

نویسنده، رمان «نامیرا» را در قالب یک فیلمنامه پانزده قسمتی نوشت و برای نوشتن این داستان آثار تحلیلی که درباره امام حسین (ع) و قیام او نوشته شده و کتاب های مقاتل را مطالعه کرده است.

رهبر معظم انقلاب درباره این کتاب فرموده‌اند: «کار بسیار خوبی است و نگاه درستی به عاشورا دارد و جذابیت داستانی دارد. دو صفحه از کتاب را که خواندم، احساس کردم داستان جذابی دارد و ادامه دادم. هر کسی می‌خواهد فتنه‌ ۸۸ را بشناسد، این کتاب را بخواند.

انتهای پیام/