گروه : بین الملل
حوزه : شرق آسیا و اقیانوسیه
شماره : ۱۴۰۰۰۱۲۰۰۰۰۴۷۰
تاریخ : ۱۴۰۰/۱/۲۰ - ۷:۴۰ ب.ظ
روایت چین از نتایج مذاکرات وین درباره برجام نماینده دائم چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روایت خود از نتایج مذاکرات جاری درباره برجام را ارائه کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «وانگ گان»، نماینده دائم چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روایت خود از نتایج نشست کمیسیون مشترک برجام را بیان کرد.

وانگ گان در یک کنفرانس خبری روز جمعه گفت: «درباره تحریم‌های یکجانبه‌ای که آمریکا علیه ایران وضع کرده، چین و طرف‌های مقتضی به وضوح نگرانی‌های خودشان در جلسه را ابراز کرده و تصریح کردند این تحریم‌ها باید فوراً رفع شوند.»

این دیپلمات چینی گفت  وعده آمریکا برای رفع تحریم‌های یکجانبه علیه ایران باید فوراً عملیاتی شود.

وانگ گان تصریح کرد مشکلات پیرامون توافق هسته‌ای همگی توسط تحریم‌های غیرقانونی دولت قبلی آمریکا علیه نهادها و اشخاصی که برجام را اجرا کردند، ایجاد شده‌اند. 

او تأکید کرد رفع تحریم‌ها فقط یک مسئله دوجانبه نیست بلکه یکی از جنبه‌های مهم برای حراست از برجام است که در نتیجه چندجانبه‌گرایی حاصل شد.

وانگ گان خاطرنشان کرد: «متوجه شده‌ایم طرف آمریکایی اخیراً پیام‌های مثبتی درباره رفع این تحریمها مخابره کرده و ما از آمریکا می‌خواهیم برای تسهیل اجرای کامل و موثر برجام گام‌های عملی بردارد.»

«هوآ چونیینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم گفت، خروج آمریکا از برجام عامل تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران است.

این دیپلمات چینی در پیامی توئیتری نوشت: «دولت پیشین آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک خارج شد و فشار حداکثری را علیه ایران اعمال کرد. این ریشه اصلی تنش‌های مداوم بر سر وضعیت هسته‌ای ایران است».

چونیینگ در ادامه نوشت: «آمریکا باید بدون قید و شرط به این توافق برگشته و تمام تحریم‌های مربوطه از جمله دست‌درازی‌‌های قضایی علیه طرف‌های ثالث را در اسرع وقت بردارد. بر همین اساس، ایران باید پایبندی متقابل را از سر گیرد».

ساعاتی قبل‌تر، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم در توییتی ضمن اعلام پایان نشست امروز (جمعه) کمیسیون مشترک برجام در وین، از حاصل شدن پیشرفت اولیه در گفت‌وگوها خبر داد. 

وی در این خصوص نوشت: «کمیسیون مشترک برجام پایان یافت. طرف‌های برجام کارهای انجام شده در سه روز گذشته توسط کارشناسان را بررسی کردند و با رضایت پیشرفت اولیه حاصل شده را مورد توجه قرار دادند. کمیسیون هفته آینده برای ادامه این حرکت مثبت، تشکیل جلسه خواهد داد.»

دومین جلسه حضوری نشست کمیسیون مشترک‌ برجام که از روز سه شنبه ۱۷ فروردین ماه در وین از سر گرفته شده بود، امروز‌ جمعه ۲۰ فروردین برگزار شد و بعد از حدود یک ساعت و نیم پایان یافت.  ارائه گزارش رایزنی‌های فنی صورت گرفته در جلسات گروه‌های کارشناسی «لغو تحریم“ و «هسته‌ای» مهمترین دستورکار نشست امروز بود. 

در نشست امروز، نمایندگان اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده های جلسات کارشناسی، نتیجه رایزنی‌های کارشناسان ایران و کشورهای ۱+۴ را به اعضای کمیسیون مشترک گزارش کردند. 

«سید عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه و رئیس هیأت ایرانی، در این نشست ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تعاملات جدی، گفت: این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف‌های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت. 

عراقچی مجددا تاکید کرد: «لغو کلیه تحریم‌های آمریکا که در دوران رئیس‌جمهور گذشته آن کشور وضع شده‌اند، گام ضروری‌‌ برای احیای برجام بوده و تنها پس از راستی آزمایی لغو‌ این تحریم‌ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف کرده و به اجرای کامل برجام بازگردد.»

در پایان این جلسه، توافق شد جلسه آتی کمیسیون در سطح معاونان در روز چهارشنبه آتی (۲۵ فروردین) در وین برگزار شود و بلافاصله در چارچوب گروه‌های کارشناسی، رایزنی‌های فنی و تخصصی به صورت فشرده جهت تهیه و ارائه فهرست اقداماتی که باید از‌ سوی‌ همه طرف‌ها در حوزه رفع تحریم و اقدامات هسته‌ای برای احیای برجام صورت گیرد، ادامه یابد.

انتهای پیام/