گروه : استانها
حوزه : آذربایجان شرقی
شماره : ۱۴۰۰۰۱۲۸۰۰۰۴۲۲
تاریخ : ۱۴۰۰/۱/۲۸ - ۱۲:۳۸ ب.ظ
600 بیمار هموفیلی در آذربایجان‌شرقی / چشم انتظاری مجتمع درمانی، رفاهی و آموزشی بیماران هموفیلی به کمک خیران مدیرکانون هموفیلی آذربایجان‌شرقی از احداث مجتمع درمانی، رفاهی و آموزشی بیماران هموفیلی در شهرک خاوران تبریز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، اکرم طبقچی  امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران به احداث مجتمع درمانی، رفاهی و آموزشی بیماران هموفیلی در شهرک خاوران تبریز اشاره کرد و اظهار داشت: ساخت و تکمیل مجتمع درمانی بیماران هموفیلی یک طرح بزرگ و مهمی برای ماست که الان  بعد از  هشت سال دوندگی به کمک خیران نیاز است تا احداث شود. 

وی با بیان اینکه البته تا قبل از شروع کرونا قرار بود تا خاکبرداری این مجتمع به کمک مجمع خیران سلامت انجام گیرد، افزود: متاسفانه شیوع کرونا منجر به عدم برگزاری جلسات و هماهنگی‌های لازم شد و همه چیز را به تعلیق انداخت. 

مدیر کانون هموفیلی استان با تاکید بر اینکه متاسفانه تقارن روز جهانی هموفیلی با شروع موج چهارم شیوع کرونا نیز مانع از انجام برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی و دعوت از خیران سلامت برای کمک به احداث مجتمع رفاهی و درمانی بیماران هموفیلی شده است، گفت: از رسانه‌ها که همیشه صدای مردم هستند، انتظار می‌رود تا در این کار خیر صدای ما باشند و خیران را دعوت کنند. 

وی با اشاره بر اینکه کانون هموفیلی استان علاوه بر خدمات‌دهی به بیماران مبتلا در استان، به بیماران هموفیلی استان‌های همجوار نیز خدماتی مانند خدمات دندانپزشکی و اعمال جراحی تعویض مفصل ارائه می‌کند، تصریح کرد: ساخت این مجتمع درمانی می‌تواند پایگاهی برای خدمات‌دهی به بیماران استان‌های همجوار نیز باشد. 

طبقچی با اشاره بر اینکه خیران می‌توانند در حوزه‌های مختلف به ما در ساخت این مجمع یاری رسانند، گفت: خیران دلسوز می‌توانند از ارائه تجهیزات و خاکبرداری و اهدای سیمان و مصالح ساختمانی گرفته تا هر کاری که در احداث یک ساختمان لازم است با ما همکاری کرده و بر نحوه چگونگی صرف و کمک‌های مالی و غیرمالی نظارت داشته باشند.

وی با ابراز ناراحتی از اینکه بیماران هموفیلی در این ایام کرونا دچار مشکلات اقتصادی و بیکاری شده‌اند و چشم انتظار کمک خیران هستند، گفت: بسیاری از دانش آموزان مبتلا و دانش آموزانی که فرد مبتلا در خانواده‌شان دارند با مجازی شدن کلاس‌های مدرسه و دانشگاه نیاز به گوشی تلفن همراه هوشمند دارند که خیران می‌توانند در این زمینه نیز کمک حال این بیماران باشند.

مدیر کانون هموفیلی استان خاطرنشان کرد: احداث و راه‌اندازی مجتمع درمانی، رفاهی و آموزشی بیماران هموفیلی استان از سال ۹۲ مطرح شده است و حتی لایحه مصوب شورا نیز می‌باشد و مراحل اداری آن به صورت کامل طی شده است. 

وی توضیح داد: مکان‌های مختلفی برای احداث این مجتمع توسط شهرداری تبریز در نظر گرفته شد که به دلیل عدم توافق مالک و شهرداری بارها منجر به تغییر مکان‌ها شد که در نهایت پس از هشت سال دوندگی مجوز تغییر کاربری این زمین و احداث آن را در خاوران گرفتیم. 

طبقچی متذکر شد: تمامی خدمات مورد نیاز بیماران در حوزه‌های مختلف آموزشی و درمانی مانند انجام آزمایشات ژنتیک، اسکان همراهان و هتلینگ، آب درمانی، خدمات دندانپزشکی و دریافت فاکتورها و داروها بدون مراجعه به بیمه و فیزیوتراپی با احداث این مجتمع به صورت متمرکز در یک نقطه به بیماران ارائه می‌شوند.

وی تاکید داشت: با توجه به نیاز مبرم بیماران هموفیلی به آب‌ درمانی و استخر و تصویری که آب درمانی در تقویت مفصل‌ها بعد و قبل از خونریزی دارد و از آن به عنوان ورزش سبز یاد می‌شود، اما امکان شنای بیماران هموفیلی چندان در استخرهای بخش خصوصی فراهم نیست، چرا که به محض مطلع شدن سایر مراجعان از شنای یک بیمار مبتلا به هموفیلی در استخر، آن فرد حاضر به شنا نمی‌شود و صاحبان استخرها هم برای متضرر نشدن، عذر بیماران ما را می‌خواهند، از این‌رو احداث استخر درمانی برای بیماران در مجتمع درمانی رفاهی و آموشی یکی از اهدافمان است.

طبقچی در اعلام آمار مرتبط با تعداد بیماران هموفیلی گفت: در حدود ۶۰۰ بیمار شناخته شده هموفیلی در آذربایجان‌شرقی وجود دارد که  متاسفانه ۱۰ مورد جدید بیماری هم در اسفند ماه شناسایی شده است. 

وی افزود: اغلب مبتلایان به این اختلال انعقادی، آقایان هستند چرا که هموفیلی وابسته به جنس است.

مدیر کانون هموفیلی  استان با بیان اینکه بیش از نیمی از مبتلایان به هموفیلی در شهرستان تبریز و مابقی در سایر شهرستان‌های استان هستند، افزود: سن بیماران بین نوزادی و پیری است زیرا بیماری هموفیلی نوعی بیماری ارثی و ژنتیکی می‌باشد.

وی با تاکید بر  ضرورت مراجعه بیماران هموفیلی و یا بستگانشان برای انجام آزمایشات ژنتیک و ناقل بودن به تهران، گفت: متاسفانه این آزمایش در تبریز وجود ندارد و بیماران مجبور به مراجعه به تهران هستند که طی توافقی با آزمایشگاه مقرر شده است تا فقط نمونه خون به تهران ارسال شود و نیازی به مراجعه حضوری بیماران نباشد.

طبقچی تصریح کرد: هزینه انجام این آزمایش حدود ۱.۵ میلیون تومان است که کانون هموفیلی با ارائخ این هزینه به خانواده بیماران تلاش می‌کند تا نه تنها از تولد نوزاد مبتلا به هموفیلی جلوگیری کند بلکه از تحمیل هزینه‌های بعدی کلان به دولت نیز پیشگیری کند. 

وی اضافه کرد: در صورت تشخیص ابتلای جنین به بیماری هموفیلی امکان سقط درمانی تا ۴.۵ ماهگی ممکن است.

گزارش فارس حاکی از آن است که علاقه‌مندان می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به حساب شماره 0106687285006 نزد بانک ملی به نام کانون هموفیلی ایران-آذربایجان شرقی و یا شماره کارت 6037991199509815 واریز کنند.

انتهای پیام/60027