گروه : فرهنگ
حوزه : حج و زیارت و وقف
شماره : ۱۴۰۰۰۱۳۱۰۰۱۰۲۹
تاریخ : ۱۴۰۰/۲/۴ - ۱:۲۳ ق.ظ
آخرین وضعیت توسعه حرم امام حسین/ شبستان ۴۵ هزار متری در صحن حضرت زینب احداث می‌شود رئیس ستاد بازسازی عتبات در کربلای معلی با اشاره به آخرین وضعیت توسعه حرم امام حسین (ع) از احداث شبستان با مساحت ۴۵ هزار متر مربع و فضای غیرزیارتی با مساحت ۱۱۸ هزار مترمربع خبر داد.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، طرح توسعه حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) و همچنین فضای بین‌الحرمین در سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) طراحی شده است که طرح توسعه حرم سیدالشهدا (ع) به مساحت ۳۸ هکتار در چهار مرحله اجرا خواهد شد و فاز نخست این طرح در قالب صحن حضرت زینب (س) به همت ستاد بازسازی عتبات در حال احداث است.

احداث فاز نخست طرح توسعه حرم حسینی در ۵ هکتار

محمدرضا بنی اسد راد، رئیس ستاد بازسازی عتبات در کربلای معلی در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با اشاره به احداث صحن حضرت زینب (س) اظهار داشت: در گام نخست برای توسعه حرم امام حسین (ع) بخشی از صحن‏‌های حضرت زینب (س) و امام حسین(ع) ساخته می‌شود که مرحله نخست اجرای این طرح، مزین به نام صحن عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (س) نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی مرحله نخست این طرح در سال ۱۳۹۴ آغاز شده است، خاطرنشان کرد: صحن حضرت زینب (س) در محدوده بین خیابان باب قبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که شامل فضاهای زیارتی و غیرزیارتی با مساحتی بالغ بر پنج هکتار است.

حدود ۷۰۰ هزار مترمکعب برای احداث صحن حضرت زینب (س) خاکبرداری کردیم

بنی اسدراد با اشاره به اینکه خاکبرداری کل پروژه به حجم ۶۰۳ هزار و ۹۷۰ مترمکعب به اتمام رسیده است، گفت: یکی از بخش‌هایی که هم‌اکنون در حال انجام است، موتورخانه مرکزی به شمار می‌رود که دیوار سازه نگهبان دورتادور طرح به طور کامل اجرایی شده است. در این بخش خاکبرداری حدود ۸۰ درصد و فوندانسیون حدود ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

روند احداث صحن حضرت زینب (س)

رئیس ستاد بازسازی عتبات در کربلای معلی با بیان اینکه صحن حضرت زینب (س) طوری طراحی شده که امکان ساخت بنا بالاتر از ساختمان حرم وجود ندارد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه امکان ساخت بنا در تراز بالاتر از ساختمان موجود حرم سیدالشهدا (ع) وجود ندارد، ناگزیر به اجرای بخش عمده‌ای از ساختمان در زیرسطح موجود شدیم که به دلیل بالا بودن سطح تراز آب‏‌های زیرزمینی، مشکلات اجرایی فراوانی پیش روی مهندسان ایرانی قرار گرفت.

وی افزود: با تلاش شبانه‌روزی تیم مهندسی و اجرای دیوار آب بند با ضخامت یک متر و به عمق ۴۰ متر در دورتادور محدوده پروژه به طول دو هزار و ۵۰۰ متر، جلوی نفوذ آب گرفته شده و امکان خاکبرداری تا عمق ۱۴ متر و اجرای شبستان‏‌های زیرسطحی فراهم شد.

۱۱۸ هزار متر از صحن حضرت زینب (س) غیرزیارتی است

بنی اسد راد با اشاره به اینکه روند کلی توسعه حرم امام حسین (ع) در فاز نخست تاکنون حدود ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، خاطرنشان کرد: فضاهای زیارتی صحن حضرت زینب (س) شامل شبستان‏‌های رو سطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه‌های خدماتی است که حدود ۴۵ هزار متر مربع را شامل می‏‌شود.

وی درباره فضای غیرزیارتی در صحن حضرت زینب (س)، افزود: فضاهای غیر زیارتی با مساحتی حدود ۱۱۸ هزار مترمربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است که با بهره‌برداری از این مجموعه، زیربنای فضاهای حرم مطهر سیدالشهدا (ع) حدود ۱۴ برابر افزایش می‌یابد.

پیشرفت ۷۵ درصدی سازه بتنی صحن حضرت زینب (س)

رئیس ستاد بازسازی عتبات در کربلای معلی با بیان اینکه طرح توسعه حرم امام حسین (ع) در قالب احداث صحن حضرت زینب (س) در کنار افزایش فضای زیارتی، ارتقای خدمات رفاهی برای زائران را نیز مدنظر قرار داده است، خاطر نشان کرد: این افزایش سطح خدمات به جز شبستان‏‌ها، شامل افزایش امکانات رفاهی زائران همچون احداث ۸۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۱۲۰ چشمه دوش می‌شود.

وی با اشاره به روند فعلی احداث صحن حضرت زینب (س)، از پیشرفت ۷۵ درصدی سازه بتنی صحن حضرت زینب (س) در جوار حرم ارباب خبر داد و افزود: به جز اسکلت بتنی صحن حضرت زینب (س) که هم‌اکنون به همت مهندسان ایرانی در جوار حرم حسینی در حال انجام است، در بخش‌هایی از ساختمان نیز سفت‌کاری صورت می‌گیرد و سرویس‌های بهداشتی ساختمان مضیف نیز به مرحله نازک کاری رسیده است.

لزوم داشتن معماری فاخر در صحن حضرت زینب (س)

بنی اسدراد در ادامه به جایگاه ویژه حرم امام حسین (ع) در بین مسلمانان و حتی سایر ادیان اشاره کرد و گفت: حرم مطهر امام حسین (ع) از جمله مکان‌هایی است که از اهمیت خاص و ویژه‌‏ای چه به لحاظ تاریخی و چه به لحاظ قداست برخوردار است؛ به طوری که می‌‏توان به جرأت ادعا کرد مکانی به این اهمیت چه در بین مسلمانان شیعه و سایر مسلمانان و حتی سایر ادیان مذهبی وجود ندارد.

 

 

وی با بیان اینکه با توجه به اهمیت حرم حسینی، معماری این حرم مطهر نیز از اهمیت فوق العاده‌‏ای برخوردار است، تصریح کرد: معماری این مکان مقدس باید هم مکان مناسبی برای خدمت‌رسانی به زوار امام حسین (ع) در سطح مطلوب باشد و هم یاد و خاطره رشادت‌ها و فداکاری‌های امام حسین (ع) و اهل‏ بیت ایشان و یاران فداکارشان را به نوعی تداعی کند.

تل زینبیه ۲ متر بالاتر از سایر ساختمان‌ها و روی نمادی از تپه ساخته می‌شود

رئیس ستاد بازسازی عتبات در کربلای معلی با اشاره به اینکه در طراحی معماری حرم امام حسین (ع) هنر اصیل ایرانی اسلامی استفاده شده است و سعی بر این بوده که با تزئینات زیبا و فاخر و با استفاده از نقوش هندسی اسلامی در قالب معماری ایرانی، بنای درخور شأن این مکان به وجود آید، افزود: نمای عمومی این بنا آجری انتخاب شده که با نقوشی از کاشی‌های لعابدار و قوس‌هایی با هندسه معماری اسلامی مزین شده است. علاوه بر این، برای حفظ و تداعی واقعه عاشورا نیز سعی شده است که از نمادهای آن روز به نحوی در معماری استفاده شود که یکی از مهمترین این نمادها، تل زینبیه به شمار می‌رود که به صورت نمادین، این ساختمان حدود ۲ متر بالاتر از سایر ساختمان‌ها و روی نمادی از تپه ساخته می‌شود.

کاهش بیش از ۷۰ درصدی نیروهای مشغول در کربلا به دلیل شیوع کرونا

وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا جلوی پیشرفت مطلوب توسعه حرم حسینی را گرفت، گفت: با توجه به شیوع کرونا و محدودیت‌های مربوطه، در حال حاضر حدود ۱۷۰ نفر با رعایت پروتکل‏‌های بهداشتی در صحن حضرت زینب (س) مشغول به کار هستند. این امر در حالی است که قبل از شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌‏ها حدود ۷۰۰ نفر در کربلا مشغول فعالیت بودند.

احداث صحن حضرت زینب (س) سال ۱۴۰۳ به اتمام می‌رسد

رئیس ستاد بازسازی عتبات در کربلای معلی در ادامه به خرید مصالح مورد نیاز احداث صحن حضرت زینب (س) از کشورمان اشاره کرد و افزود: عمده مصالح استفاده شده در ساخت صحن حضرت زینب (س)، از داخل کشور تأمین می‌شود که بخشی از آن مربوط به مصالحی است که توسط افراد خیر، به ستاد بازسازی عتبات اهدا می‌شود و قسمت عمده آن هم در داخل کشور خریداری و به عراق منتقل می‌شود.

بنی اسد راد با بیان اینکه احداث صحن حضرت زینب (س) تا کنون حدود پنج میلیون ۹۲۲ هزار نفر ساعت کارکرد داشته است، گفت: صحن حضرت زینب (س) در صورت برداشته شدن محدودیت‌های بهداشتی اخیر، سال ۱۴۰۳ به اتمام خواهد رسید.

به گزارش فارس، صحن حضرت زینب (س) در ضلع جنوبی حرم امام حسین (ع) در حال احداث است و در ایام کرونا روند ساخت این صحن حتی یک روز هم تعطیل نشده است و همچنان نیز ادامه دارد.

انتهای پیام/