گروه : اقتصادی
حوزه : نفت و انرژی
شماره : ۱۴۰۰۰۲۰۲۰۰۰۳۱۳
تاریخ : ۱۴۰۰/۲/۲ - ۱:۴۲ ب.ظ
بالا و پایین قیمت در بازار برق بلژیک/تعرفه برق در کشورهای اروپایی چگونه تعیین می‌شود؟ قیمت برق در بلژیک در کمتر از 2 ساعت از 3000 یورو به -375 یورو رسید

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قیمت برق بسیاری از کشورهای اروپایی در بازار آزاد انرژی تعیین قیمت می‌شود.

به عبارت دیگر تنها عامل تاثیر گذار بر قیمت، عرضه و تقاضای موجود بر سر این حامل انرژی بوده و هیچ عامل دیگر در قیمت‌گذاری نقش ندارد.

در چنین شرایطی، افزایش قیمت برق و سیر در قیمت‌های نجومی و حتی منفی شدن قیمت این حامل انرژی امر طبیعی است که می‌تواند اتفاق بیفتد.

در همین راستا، شبکه برق بلژیک روز چهارشنبه مورخ 21 آوریل سال 2021، در مدت زمان کوتاهی سیر عجیبی را در قیمت برق خود مشاهده کرد.

به گزارش فارس در شرایطی که ساعت 15 رو مذکور قیمت برق به رقم نجومی 3000 یورو برای هر مگاوات رسیده بود، تنها کمتر از 2 ساعت بعد و در ساعت 16:30 قیمت برق به رقم کمتر از صفر رسیده و -375 یورو برای هر مگاوات مبادله شد.

علت افزایش نجومی قیمت برق در بازه زمانی یاد شده، خارج شدن یک نیروگاه از مدار به دلیل مشکلات فنی عنوان شده و پس از آن علت کاهش شدید و منفی شدن قیمت وارد شدن حجم بسیار زیاد برق ناشی از مولدهای خورشیدی به شبکه است.

بر مبنای اظهارات کارشناسان، نوسان شدید قیمت برق بلژیک ناشی از برنامه‌ریزی نامناسب و آمادگی گم این شبکه به منظور تامین برق متناسب با نیاز عنوان می‌شود.

لازم به ذکر است در نظام تعرفه گذاری برق بلژیک از هیچ یارانه‌ای در قالب یارانه انرژی استفاده نمی‌شود.

انتهای پیام/