گروه : استانها
حوزه : زنجان
شماره : ۱۴۰۰۰۲۱۴۰۰۰۲۶۸
تاریخ : ۱۴۰۰/۲/۱۴ - ۷:۵۰ ب.ظ
آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در زنجان به ۸۳ هزار و ۳۵۶ نفر رسید از آغاز شیوع ویروس کرونا در استان زنجان، ابتلای ۸۳ هزار و ۳۵۶ نفر به بیماری کووید ۱۹ در تست‌های آزمایشگاهی تایید شده، که ابتلای ۶۷۳ نفر از این آمار طی ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، از اسفندماه سال‌گذشته تاکنون ابتلای قطعی ۸ هزار و ۷۱۵ نفر از بیماران بستری در استان زنجان به کووید ۱۹ بر اساس تست‌های آزمایشگاهی تایید شده که ۷ هزار و ۳۴ نفر از آن‌ها بعد از بهبودی، از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

بر اساس همین گزارش آمار بیماران سرپایی مبتلا به کووید ۱۹ از آغاز شیوع ویروس کرونا در این استان، بر اساس تست‌های آزمایشگاهی ۷۴ هزار و ۶۴۱ مورد بوده است که ۶۲۷ مورد از آن‌ها طی ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است که با این حساب مجموع مبتلایان به این بیماری در استان به ۸۳ هزار  و ۳۵۶ نفر رسیده است.

در حال حاضر ۶۱۵ نفر در بیمارستان‌های استان زنجان به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ و یا مشکوک بودن بستری هستند که ۴۶ مورد از این آمار جزو مبتلایان روز هستند.

براساس همین گزارش آمار تجمیعی بیماران بستری شده در بیمارستان‌های استان زنجان شامل بیماران مبتلای قطعی به کووید ۱۹ و همچنین مشکوک ۲۴ هزار و ۷۲۵ نفر اعلام شده است.

همچنین طی مدت زمان شیوع ویروس کرونا یک هزار و ۳۷۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند که ۶ نفر از این مجموع جزو آمار روزانه بوده است.

تنها راه قطع این بیماری رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است

 فتح‌الله حقیقی با اشاره به اینکه کنترل روند شیوع ویروس کرونا بستگی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد، اظهار کرد: تنها راه قطع این بیماری رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است.

استاندار زنجان با درخواست از رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیان کرد: در این شب‌های قدر از شهروندان درخواست می‌شود بواسطه رسانه‌های گروهی و فضای مجازی در منزل کنار اعضای خانواده از فیوضات  این شب‌ها بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: اگرچه برخی افراد به دلایلی تمایل دارند از این شبهای قدر به صورت حضوری در اماکن متبرکه استفاده کنند، اما این مراسم بصورت محدود در فضای باز اماکن متبرکه و طبق پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی مرکز بهداشت برگزار و بصورت دقیق حتی ورود، خروج و حتی محل نشستن افراد پایش می‌شود.

حقیقی گفت: باید همه ناظرین و بازرسان به ویژه ناجا، بسبج، بهداشت و هلال احمر دقت کافی بر رعایت پروتکل‌های یاد شده داشته باشند و مصوبات قرارگاه مرکزی و مسائل مربوطه نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه آمارها نشان می‌دهد یک قدم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی رو به پیشرفت هستیم که این نتایج خوبی به دنبال دارد، اضافه کرد:  بروز این وضعیت کاهش بیماران بستری و سرپایی‌های استان را موجب شده و از طرفی اقدامات خوب مرکز بهداشت و درمان استان نیز تاثیر گذار بوده است.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه وضعیت کنونی استان بیانگر آن است که همچنان باید پر قدرت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دستور کار عموم باشد، افزود: قطعا بی‌توجهی‌ها جهش دوباره‌ای را رقم می‌زند.

وی با اشاره به اینکه در استان زنجان هم میانگین پی سی آر مثبت استان از ۶۲ درصد به ۶۹ درصد رسیده است، گفت: در استان هم اکنون رهگیری و بیماریابی هوشمند در جریان است از طرفی گردش ویروس در استان خطرناک و بالا شده که امیدواریم تا پایان هفته آینده این روند کاهش یابد.

انتهای پیام/73004/ق