گروه : دفاتر منطقه ای
حوزه : آسیای مرکزی و روسیه
شماره : ۱۴۰۰۰۲۱۴۰۰۰۳۵۶
تاریخ : ۱۴۰۰/۲/۱۴ - ۳:۴۶ ب.ظ
سفر «خلیل‌زاد» به دوشنبه؛ اوضاع افغانستان محور رایزنی وزیر امور خارجه تاجیکستان و نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سراج الدین مهر الدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان و «زلمی خلیل‌زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در شهر دوشنبه ملاقات کردند.

در جریان این دیدار موضوعات روابط دوجانبه، منطقه ای و همکاری در قالب های چندجانبه بررسی و در مورد جنبه های مختلف وضعیت فعلی افغانستان به ویژه روند مذاکرات صلح بین‌الافغانی، برگزاری کنفرانس صلح در استانبول، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و مسائل مهم منطقه ای و جهانی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وزیر خارجه تاجیکستان گفت: «دوشنبه» از موقعیت دولت افغانستان و تلاش های جامعه جهانی برای تامین امنیت و صلح و ثبات در این کشور، حمایت می کند.

ضمن بررسی روابط دو کشور در قالب های چندجانبه، طرفین از همکاری و هماهنگ سازی مواضع در چارچوب سازمان های بین المللی از جمله در سازمان ملل متحد، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی اظهار رضایت کردند.

در این راستا، طرفین به لزوم تقویت همکاری در زمینه مبارزه مشترک با تهدیدات و چالش های مدرن، ازجمله تروریسم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و سایر جرائم سازمان یافته فراملی اشاره کردند.

در جریان این ملاقات همچنین بر لزوم پیگیری مستمر مسائل رشد و گسترش همکاری ها بین تاجیکستان و ایالات متحده آمریکا تاکید شد.

انتهای پیام/ح