گروه : اقتصادی
حوزه : اقتصاد بین الملل
شماره : ۱۴۰۰۰۲۲۹۰۰۰۶۲۴
تاریخ : ۱۴۰۰/۲/۲۹ - ۳:۴۰ ب.ظ
آمریکایی‌ها باج هکرهای شبکه سوخت را به بیت کوین پرداخت کرده‌اند گزارشات حاکی از آن است که هکرهایی که به شبکه خط لوله توزیع سوخت در آمریکا حمله کرده‌اند از محل حملات سایبری 90 میلیون دلار درآمد داشتند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از CNBC، موسسه الیپ تیک که در حوزه فناوری بلاک چین فعالیت می‌کند اعلام کرد که توانسته کیف پول الکترونیکی گروه هکرهایی که به شبکه توزیع سوخت آمریکا حمله کرده بودند را شناسایی کنند.

این موسسه مدعی شده که طرف آمریکایی 5.3 میلیون دلار بیت کوین به هکرها پرداخت کرده تا بتواند دوباره به سامانه‌های مدیریت خط لوله کلونیال دسترسی پیدا کند.

موسسه الیپ تیک می‌گوید: گروه هکرها از محل حملات سایبری خود از 47 قربانی 90 میلیون دلار به بیت کوین باج گرفته‌اند. شبکه خط لوله کلونیال جمعه دو هفته پیش از سوی گروهی از هکرها که اف بی آی می‌گوید نامشان دارک ساید بوده مورد حمله قرار گرفت و توزیع سوخت در شرق و  جنوب شرق آمریکا حدود یک هفته مختل شد. 

شبکه خط لوله کلونیال حدود 8800 کیلومتر طول داشته و نیمی از بنزین، گازوئیل، نفت سفید و سوخت هواپیمای مردم شرق آمریکا را تامین می‌کند. 

یک مقام آمریکایی هم چند روز پیش گفته بود که 5 میلیون دلار به عنوان باج به هکرها پرداخت شده است.

لازم به ذکر است هنوز و علی رغم ازسرگیری فعالیت خط لوله کلونیال اما توزیع سوخت به خصوص در ایالت‌های واشنگتن و کارولینای شمالی و جنوبی به حالت طبیعی برنگشته و حدود 60 درصد پمپ بنزین‌ها در واشنگتن بدون بنزین باقی مانده‌اند. از طرف دیگر قیمت بنزین هم اکنون در آمریکا به بالاترین میزان در 7 سال گذشته رسیده و فعلا خبری از بازگشت اوضاع به شرایط نرمال نیست.

انتهای پیام/