گروه : استانها
حوزه : آذربایجان شرقی
شماره : ۱۴۰۰۰۵۰۶۰۰۰۰۶۳
تاریخ : ۱۴۰۰/۵/۶ - ۸:۱۰ ق.ظ
دستیابی به رشد ۲۲۷۳ درصدی سود خالص در کلرپارس وابسته به شستا مدیرعامل کلرپارس وابسته به ( گروه شستا)، گفت: ما توانسته‌ایم ۲ محصول استراتژیک آب اکسیژنه و پارافین کلره را به‌صورت انحصاری تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنیم. شرکت کلرپارس با این کار توانست از خروج بیش از ۱.۸۰۰ هزار دلار ارز از کشور بابت خودکفایی پارافین کلره و بیش از۴.۵۰۰ هزار دلار بابت آب اکسیژنه جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حرکت قطار تولید و توسعه روزافزون در یک کشور، جهش اقتصادی را به همراه خواهد داشت که برای مردم آن کشور رفاه اقتصادی و افزایش سطح کیفی زندگی را به ارمغان می‌آورد.

سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های تولیدی و مدیریت درست این مجموعه، بدون شک یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای رسیدن به این جهش اقتصادی است. تولید و مولفه‌های اقتصادی آن چنان حائز اهمیت است که مقام معظم رهبری چندین سال متوالی، از شعارهای اقتصادی برای نامگذاری سال‌ها استفاده می‌کنند.

وضعیت تحریم‌های حال حاضر کشور نیز به‌گونه‌ای است که کشور در حال جنگ اقتصادی به سر می‌برد و می‌توان فعالان اقتصادی و بنگاه‌های تولیدی را با رزمندگان دفاع مقدس مقایسه نمود. یکی از این مجموعه‌های تولیدی که کارنامه بسیار درخشانی در سال‌های گذشته بر جای گذاشته است، شرکت کلرپارس است. 

شرکت کلرپارس که در تامین مواد شیمیایی گندزدا و ضدعفونی‌کننده (کلر، مشتقات آن و آب اکسیژنه) فعال است در سال 1366 توسط وزارت نیرو برای تامین کلر شرکت‌های آب و فاضلاب در شهر تبریز به ثبت رسیده و در نیمه دوم سال ١٣٧٧ به بهره‌برداری رسید.

این شرکت که هم اکنون از زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) می‌باشد، با استفاده از آخرین تکنولوژی دوستدار محیط زیست (تکنولوژی ممبرانی) در تولید کلر و سود سوزآور، باعث شده تولیدات شرکت عاری از هرگونه ناخالصی جیوه شده و به عنوان یک شرکت دوستدار محیط زیست مطرح شود که این مزیت بسیار ارزشمندی برای محصولات این شرکت محسوب می گردد.

شرکت محصولات تولیدی خود را به بیش از 26 کشور جهان صادر نموده و کارنامه موفق آن در زمینه شفافیت مالی، اجرای برنامه‌های توسعه و رعایت دستورالعمل‌های ایمنی باعث شده است، تا بارها مورد تقدیر قرار گیرد.

عملکرد کلرپارس به روایت آمار

مدیرعامل شرکت کلرپارس با ارائه آماری از فعالیت‌های این شرکت به تشریح عملکرد کلرپارس پرداخته و عنوان کرد: از سال ۹۶ تا ۹۹، سود خالص شرکت از مبلغ  ۵۵ میلیارد ریال در سال ۹۶ به ۱۳۱۰ میلیارد ریال در سال ۹۹ رسید که این نشان از تحقق افزایش سود ۲۲۷۳ درصدی در طی این چهار سال است؛ در حالی‌که این شرکت در سال قبلش (۹۵) بالغ‌بر ۱۶ میلیارد ریال زیان دیده بود.

وی در ادامه اضافه کرد: میزان فروش این شرکت در سال ۹۹ بالغ‌بر ۲۷۷۰ میلیارد ریال و سود خالص شرکت نیز ۱۳۱۰ میلیارد ریال محاسبه شد که نسبت به سال قبل به ترتیب حدود ۴۴ و ۳۸ درصد رشد داشته است. کلرپارس توانسته است در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، فروش ۸۳۹ میلیارد ریالی را تحقق بخشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. 

جلوگیری از خروج ارز با خودکفایی در تولید آب اکسیژنه و پارافین کلره

ابوالفضل باباپور که از آذر ماه ۱۳۹۷ به‌عنوان مدیرعامل، هدایت شرکت کلرپارس را به‌ عهده گرفته است، می‌افزاید: کلرپارس در اوج دوران پاندومی کرونا و با وجود محدودیت‌های ایجاد شده در جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، از اسفند ماه سال ۹۸ در تامین مواد ضدعفونی‌کننده و گندزدا آب شرب کشور و مواد ضدعفونی دست و سطوح نقشی قابل توجه را در سطح کشور ایفا کرد.

وی یادآور شد: چشم‌انداز ما در کلرپارس، مطرح شدن به‌عنوان یکی از ۲ شرکت اصلی صنعت کلر الکلی با رویکرد سبز در منطقه است. ما توانسته‌ایم ۲ محصول استراتژیک آب اکسیژنه و پارافین کلره را به‌صورت انحصاری تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنیم. شرکت کلرپارس با این کار توانست از خروج بیش از ۱.۸۰۰ هزار دلار ارز از کشور بابت خودکفایی پارافین کلره و بیش از۴.۵۰۰ هزار دلار بابت آب اکسیژنه جلوگیری کند.

ارتقا شاخص‌های مالی در ۳ سال اخیر 

باباپور ادامه داد: از جمله مهم‌ترین شاخص‌های حوزه مالی یک شرکت، کاهش دوره وصول مطالبات است که این شاخص در شرکت کلرپارس از ۲۹ روز در سال ۹۷ به ۱۹ روز در سال ۹۹ رسیده است. شاخص‌های بازده دارایی‌ها و بازده ارزش ویژه حقوق صاحبان سهام در سال ۹۹ نسبت به سال‌های قبل هم، ارتقایی قابل توجه را نشان می‌دهد. کلرپارس در بهمن ماه سال ۹۸ با ورود به فرابورس به‌عنوان یکی از شرکت‌های بورسی شستا معرفی شد.

برنامه کلرپارس در آغاز قرن جدید 

وی در خصوص برنامه‌های این شرکت در سال‌جاری گفت: این شرکت بر اساس استراتژی خود در سال ۱۴۰۰ ، رویکرد خروج از تولید محصولات با حاشیه سود پایین و اصلاح سبد محصولات شرکت جهت کسب حداکثر سود را اتخاذ کرده و در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ با تولید آزمایشی پروژه افزایش ظرفیت کلر، ظرفیت اسمی تولید روزانه را از ۵۰ تن به ۸۵ تن در روز ارتقا داده است همچنین در جهت تکمیل صنایع پایین‌دستی، پروژه‌های واحد اسید کلریدریک جدید و واحد تغلیظ سود ۳۰ به ۵۰ درصد را مورد بهره‌برداری قرار داده است.

مدیرعامل شرکت کلرپارس اضافه کرد: ما در شرکت کلرپارس با بهره‌برداری از کلریناتور سوم پارافین کلره در خرداد ماه ۱۴۰۰،  عملاً ظرفیت تولید این محصول استراتژیک را ۵۰ درصد افزایش داده و به ۱۰ تن در روز رساندیم که نتیجه این امر تولید ۴۱۴ تن محصول پارافین کلره در  تیر ماه ۱۴۰۰ بود که رکوردی جدید در تولید ماهانه این محصول به‌شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به چشم‌انداز شرکت، پروژه‌های زیست‌محیطی در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ تعریف و با هزینه بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال افتتاح شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و بخش دیگری از پروژه‌ها نیز در حال اجراست. همچنین با توجه به عدم سرمایه‌گذاری در حوزه مخازن انبارش محصولات مایع طی سال‌های گذشته با تعریف پروژه افزایش ظرفیت مخازن در سال ۹۹ و خرید بالغ بر ۲۰ تن مخزن با هزینه بالای ۱۲۰ میلیارد ریال، یکی دیگر از پروژه‌های در حال اجرای این شرکت است.

ابوالفضل باباپور در پایان ضمن تقدیر از همه همکاران کلرپارس که این موفقیت‌ها را رقم زدند، از جناب آقای دکتر رضوانی‌فر، مدیرعامل جهادی و خدوم شستا در حمایت همه‌جانبه از کلرپارس همچنین از جناب آقای دکتر فرهت در پشتیبانی از طرح‌های توسعه‌ای قدردانی کرد.

انتهای پیام/60002/س