گروه : بین الملل
حوزه : محور مقاومت
شماره : ۱۴۰۰۰۵۰۶۰۰۰۹۷۹
تاریخ : ۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۰:۰۹ ب.ظ
مقاومت عراق: مقاومت تا زمان خروج حقیقی بیگانگان در آماده‌باش کامل خواهد بود پس از پایان دور چهارم گفت‌و‌گوهای راهبردی بغداد-واشنگتن و توافق دو طرف بر خروج نیروهای رزمی آمریکا از خاک عراق و ابقای مشاوران نظامی، کمیته هماهنگ‌کننده گروه‌های مقاومت عراق بیانیه‌ای در این خصوص صادر کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ کمیته هماهنگ‌کننده گروه‌های مقاومت عراق، شامگاه امروز (چهارشنبه)، در بیانیه‌ای نکاتی را درباره بیانیه پایانی دور چهارم گفت‌و‌گوهای راهبردی بغداد واشنگتن عنوان کرد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری «شبکه الاعلام المقاوم»، در بیانیه مذکور آمده است، به رغم آنکه بیانیه پایانی دور چهارم گفت‌و‌گوهای راهبردی میان بغداد-واشنگتن چندپهلو و غیرصریح است و در آن ابهام و کاستی وجود دارد و از سوی دیگر، هیچ لفظ خروجی در آن ذکر نشده، مقاومت عراق از نزدیک تمام مقدمات و نتایج این گفت‌و‌گو را پیگیری کرده است و بسیار یقین دارد که با اصطلاحات و عناوین بازی شده تا زمان هیمنه و حضور آمریکا به درازا کشیده شود؛ آمریکایی‌ که حضورش پس از مصوبه تاریخی پارلمان عراق در سال ۲۰۲۰ غیرقانونی است.

در ادامه این بیانیه خاطر نشان شده است که اجرای مصوبه مذکور از تعهدات اولیه دولت عراق بوده از‌این‌رو چنانچه مقصود خروج حقیقی باشد، بایست این خروج شامل تمام نیروهای بیگانه شود و همه پایگاه‌های تحت اختیار اشغالگران به طور کامل به همراه تجهیزات نظامی موجود در آن به عراق تحویل و همچنین به پرواز هرگونه پرنده نظامی بیگانه در حریم عراق پایان داده شود.

کمیته هماهنگ‌کننده مقاومت عراق تأکید کرد که در راستای تحقق مفهوم حاکمیت عراق و آزادسازی کامل این کشور از اشغالگران و رد هرگونه بهانه برای سرپوش نهادن بر شکست اشغالگران و ابقای آن‌ها در قالبی دیگر در خاک عراق، خواسته مقاومت ثابت و روشن است و همچنین مقاومت تأکید می‌کند که عراق به هیچ گونه نیروی بیگانه در هر قالبی نیاز ندارد.

مقاومت عراق در ادامه بیانیه یادشده به نقص‌ها و ابهامات موجود در بیانیه مشترک دور چهارم گفت‌و‌گوهای راهبردی بغداد-واشنگتن اشاره کرد. موارد عنوان‌شده از این قرار هستند:

 

 

 

 

 

این بیانیه پس از پایان دور چهارم و پایانی گفت‌و‌گوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن مطرح می‌شود؛‌ گفت‌و‌گویی که در آن بر ضرورت خروج نظامیان رزمی آمریکا از عراق در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ تأکید شد.

«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق شامگاه دوشنبه هفته جاری در دیدار با «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا درباره مسائل مختلفی با او گفت‌وگو و بر ضرورت خروج نظامیان رزمی آمریکا از عراق در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ تأکید کرد.

بایدن و الکاظمی بامداد سه‌شنبه و در پایان دیدار خود در کاخ سفید، بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن تأکید شده بود: «واشنگتن و بغداد توافق کردند که تا انتهای سال جاری (۲۰۲۱) حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق پایان یابد و آمریکا به حاکمیت و قوانین عراق احترام می‌گذارد».

با این حال، منابع خبری با مقایسه بیانیه جدید و بیانیه پیشین خبر دادند که بیانیه جدید تفاوتی با بیانیه دور سوم ندارد و فقط نامگذاری‌ها تغییر کرده است.

روزنامه «العربی الجدید»، امروز (چهارشنبه)، در گزارشی در این خصوص نوشت: «به نظر نمی‌رسد که توافق دور چهارم و پایانی گفت‌و‌گوهای راهبردی آمریکا و عراق که  پریروز صورت گرفت و شامل خروج نیروهای رزمی [آمریکایی] تا ۳۱ دسامبر آینده بود و در آن، عنوان حضور نظامی آمریکا در عراق به مشورتی و آموزشی تغییر یافت، مسئله جدیدی باشد یا منجر به محدود کردن نقش نظامی آمریکا در عراق شود».

العربی الجدید خاطر نشان کرد که بیانیه رسمی مشترک دور سوم گفت‌و‌گوها میان دو طرف در تاریخ هفتم آوریل گذشته بر همین موارد تأکید کرده بود به نحوی که در آن عنوان شده بود: «با توجه به توسعه توانمندی‌ نیروهای امنیتی عراق، دو طرف به این نتیجه رسیدند که نقش آمریکا و نیروهای ائتلاف اکنون به مأموریت‌های آموزشی و مشورت‌دهی تغییر یافته است».

این درحالی است که پارلمان عراق در دی ماه سال ۹۸، در پی اقدام جنایتکارانه آمریکا در ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید ابومهدی المهندس نائب رئیس شهید سازمان الحشد الشعبی عراق، طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب کرد؛ اما با این حال، آمریکا همچنان بر نقض این مصوبه و باقی ماندن در خاک عراق اصرار می‌ورزد.

انتهای پیام/