گروه : سیاسی
حوزه : مجلس
شماره : ۱۴۰۰۰۵۰۹۰۰۰۷۹۹
تاریخ : ۱۴۰۰/۵/۱۰ - ۶:۱۰ ق.ظ
حوزه حمل و نقل و مسکن معیوب است/ ماموریت‌های راه از شهرسازی بدون افزایش بودجه و ساختار جدا می‌شود رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: اجرای خیلی از مأموریت‌های وزارت عریض و طویل راه و شهرسازی روی زمین باقی ماند و در طول سال‌های اخیر هم حوزه حمل و نقل معیوب است و هم حوزه مسکن؛ لذا باید این دو حوزه را از یکدیگر جدا کنیم.

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به طرح مجلس برای انتزاع بخش ساختمان و شهرسازی از وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: اولویت طرح انتزاع بخش ساختمان و شهرسازی از وزارت راه و شهرسازی و تشکیل وزارت حمل و نقل و وزارت ساختمان، شهرسازی و آمایش سرزمین با رأی بالای نمایندگان در هفته گذشته به تصویب رسید.

وی افزود: رأی بالای نمایندگان مجلس به انتزاع بخش شهرسازی از وزارت راه نشان‌دهنده بستر لازم برای جداسازی این دو بخش در وزارتخانه در مجلس شورای اسلامی است. زیرا وزارت عریض و طویل راه و شهرسازی و مأموریت‌های فراوان آن باعث شده اجرای خیلی از مأموریت‌ها روی زمین بماند این در حالی است که هم حوزه حمل و نقل معیوب است و هم حوزه مسکن.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: 20 میلیون نفر در بافت فرسوده کشور سکونت دارند و طرح‌های شهرسازی هم در کشور دچار مشکل شده  است این در حالی است که ما شاهد کاهش کیفیت ساخت و سازها هستیم و متأسفانه زمین‌های دولتی با وجود آنکه سند دارند به فروش می رسد و کسی هم برای دریافت سندهای این زمین‌ها اقدام خاصی انجام نمی‌دهند.

رضایی کوچی با بیان اینکه شاهد تضعیف بخش نظارتی دولت در ساخت و سازها هستیم و باید سریعاً چهار میلیون خانه در کشور ساخته شود، گفت: متأسفانه ما در بخش مسکن و شهرسازی عقب‌‌تر از برنامه ششم توسعه هستیم و تأثیر منفی آن به حوزه حمل و نقل تسری پیدا کرده است.

وی افزود: مدیرکل راه و شهرسازی در شهرستان‌ها به جای آنکه همه افکار و برنامه‌هایش حذف ایرادات راه‌ها باشد درگیر جلسات داخل شهری است و عملاً شاهد معیوب بودن حمل‌ونقل، مسکن و شهرسازی هستیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس  عنوان کرد: با تفکیک بخش ساختمان و شهرسازی از وزارت راه و شهرسازی و تشکیل وزارت حمل و نقل و وزارت ساختمان، شهرسازی و آمایش سرزمین خیلی از مشکلات این حوزه برطرف خواهد شد.

رضایی کوچی گفت: برای انتزاع بخش ساختمان و شهرسازی از وزارت راه و شهرسازی هماهنگی‌های لازم با دولت صورت گرفته است و آنها هم موافق این موضوع هستند ضمن اینکه بار مالی ندارد و عملاً هزینه جدیدی به این وزارتخانه تحمیل نمی‌شود لذا مشکلی در این انتزاع وجود ندارد.

وی عنوان کرد: از روز اولی بخش راه را به بخش شهرسازی چسباندند و وزارت راه و شهرسازی ایجاد شد هیچ مشکلی از این حوزه رفع نشده و بایستی وظایف به روال قبل بازگردد. ضمن  اینکه با این انتزاع بودجه و امکانات اداری و ساختمانی آنها هم از یکدیگر جدا خواهد شد.

انتهای پیام/