گروه : بین الملل
حوزه : غرب آسیا
شماره : ۱۴۰۰۰۵۱۰۰۰۰۴۶۴
تاریخ : ۱۴۰۰/۵/۱۰ - ۲:۱۸ ب.ظ
تخریب و مصادره 59 ساختمان متعلق به فلسطینی‌ها تنها در دو هفته دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در اراضی فلسطینی از تخریب یا مصادره 59 ساختمان متعلق به فلسطینی‌ها در کرانه باختری طی دو هفته اخیر خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در اراضی فلسطینی «اوچا» اعلام کرد، رژیم صهیونیستی طی دو هفته اخیر ۵۹ ساختمان متعلق به فلسطینی‌ها در کرانه باختری را تخریب یا مصادره کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری «صفا»، اوچا افزود، تخریب این منازل منجر به آوارگی ۹۶ نفر و وارد شدن خسارت به ۵۵۰ نفر دیگر شده است.

بیشتر ساختمان‌های تخریب یا مصادره شده مربوط به «رأس التین» در رام‌الله (در منطقه ج) هستند.

در ادامه گزارش مذکور آمده، نظامیان رژیم صهیونیستی در دو هفته گذشته ۹۱ عملیات بازداشت و تفتیش داشته‌اند و ۱۵۸ فلسطینی از مناطق مختلف کرانه باختری بازداشت شده‌اند.

نیروهای اشغالگر اغلب تاسیسات و منازل فلسطینی‌ها را به ویژه در منطقه (ج) در کرانه باختری و محله‌های قدس اشغالی با هدف کوچ اجباری ساکنان این منطقه و اشغال کامل آن تخریب می‌کنند.

طبق توافق سالهای ۱۹۹۳ و ۱۹۹۵ میان فلسطین و رژیم صهیونیستی موسوم به «توافق اسلو» کرانه باختری به سه منطقه الف، ب و ج  تقسیم شده است. در این تقسیم بندی‌ها منطقه A یا همان الف، که ۱۸ درصد از مساحت کرانه باختری را تشکیل داده، تحت کنترل اداری و امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین، منطقه B یا ب که ۲۲ درصد از مساحت کرانه باختری را به خود اختصاص داده، به صورت مشترک تحت کنترل هر دو طرف است. منطقه C یا ج، که ۶۰ درصد مساحت کرانه باختری را تشکیل داده، از نظر امنیتی و اداری کاملا تحت کنترل رژیم صهیونیستی است.

انتهای پیام/م