گروه : سیاسی
حوزه : مجلس
شماره : ۱۴۰۰۰۵۱۰۰۰۰۸۳۹
تاریخ : ۱۴۰۰/۵/۱۰ - ۱۰:۰۵ ب.ظ
پژمانفر: مسئولیت حقوقی و قضایی اتلاف بیت‌المال در خط لوله گوره به جاسک متوجه روحانی است نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس گفت:‌ در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور در مورد عواقب و مسئولیت حقوقی اتلاف بیت‌المال در خط لوله گوره به جاسک هشدار داده بودیم اما آقای رئیس جمهور بی‌توجه به این هشدار به کار خود ادامه داد و مسئولیت قضایی این مسئله برعهده وی است و ما این موضوع را از نظر حقوقی و قضایی پیگیری می‌کنیم.

حجت‌ الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: در نامه‌ای خطاب به آقای روحانی درباره اتلاف بیت المال در اجرای پروژه خط لوله گوره به جاسک و عواقب حقوقی آن هشدار داده بودیم اما آقای رئیس جمهور بدون توجه به این هشدار به کار خود ادامه داد.

وی افزود: مسئولیت اتلاف بیت‌المال در اجرای این پروژه متوجه آقای روحانی است و ما از نظر حقوقی و قضایی پیگیر این مسئله خواهیم بود.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به بازدید 2 روزه اعضای این کمیسیون از خط لوله گوره به جاسک اظهار داشت: در انتهای خط لوله که در جاسک قرار دارد هیچ ایجاد اشتغالی صورت نگرفته و هیچ پتروشیمی و پالایشگاهی تأسیس نشده و این منطقه تنها به محلی برای فروش نفت خام تبدیل شده است.

پژمانفر خاطرنشان کرد: با توجه به هزینه سنگینی که برای اجرای این پروژه صرف شده، صرف این همه هزینه برای فروش نفت خام در جاسک هیچ توجیه اقتصادی ندارد.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس اظهار داشت: در جلسه‌ای که کمیسیون اصل 90 با حضور وزیر نفت داشت در رابطه با عجله دولت برای افتتاح این خط لوله مسائلی مطرح شد و آقای وزیر در پاسخ به این مسئله عنوان کرد که آغاز این پروژه در دولت ما بوده و برای اینکه این پروژه به نام ما تمام شود تلاش داشتیم و افتتاح آن نیز در همین دولت انجام شود.

وی افزود: وجود 5.5 میلیون بشکه نفت، آب و نمک در این خط لوله باعث می‌شود که امکان بهره‌برداری از آن وجود نداشته باشد و حتی همین نفت خامی که قرار است از طریق این خط لوله منتقل شود انتقال آن در این شرایط مسیر نیست و از سوی دیگر پاکسازی این خط لوله از این آب‌ها و نمک‌ها در کوتاه‌مدت میسر نیست.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس اظهار داشت: علاوه بر این در این پروژه 20 مخزن ذخیره‌سازی نفت خام در جاسک پیش‌بینی شده تا در زمانی که کشتی برای بارگیری در منطقه وجود ندارد ذخیره‌سازی نفت در مخازن انجام شود که هیچیک از این مخازن هنوز آماده نشده و مخزنی که از همه ساختش پیشرفت داشته بین 40 تا 45 درصد آن ساخته شده است.

پژمانفر خاطرنشان کرد: زمانی خط لوله گوره به جاسک توجیه اقتصادی دارد که اولاً در جاسک ما شاهد ساخت پالایشگاه و پتروشیمی باشیم و دیگر اینکه مخازن ذخیره‌سازی نفت در منطقه تکمیل شود و ما بتوانیم برای مردم منطقه با ساخت پالایشگاه و پتروشیمی اشتغال ایجاد کنیم.

انتهای پیام/