گروه : اقتصادی
حوزه : بیمه و بانک
شماره : ۱۴۰۰۰۵۱۶۰۰۰۳۵۴
تاریخ : ۱۴۰۰/۵/۱۶ - ۱۲:۲۴ ب.ظ
تداوم روند کاهشی نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله شده بر اساس گزارش بانک مرکزی، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌شده در خردادماه مشابه ماه‌های قبل، زیر 10 درصد است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، چک­ برگشتی یکی از موانع مهم بر سر راه کسب و کارها شناخته می­شود زیرا علاوه بر اختلال در معاملات صاحبان کسب و کار، اعتماد طرفین معامله به انجام مبادله را نیز کاهش می­دهد؛ معضلی که بخصوص تا سال1396 دامن­گیر بسیاری از کسب و کارها بود. به منظور کاهش نرخ برگشت چک و افزایش اعتماد در معاملات با چک، قانون جدید چک در سال1397 تصویب شد.

بر اساس آمارهای ماهیانه بانک مرکزی، در خرداد ماه امسال، 8 میلیون فقره چک به ارزش 222.6 هزار میلیارد تومان مبادله شده که به نسبت ماه قبل که 7.5 میلیون فقره چک به ارزش 194.3 هزار میلیارد تومان مبادله شده بود، با افزایش 6.4 درصدی در تعداد و 14.6درصدی در ارزش مواجه شده است.

براساس آمارها، نسبت تعداد چک­های برگشتی به مبادله­ شده در خرداد ماه امسال برابر با 9.5 درصد بوده است در حالی که همین نسبت در خرداد ماه سال قبل برابر با 11.1 درصد بوده است.

به گزارش فارس، در سه ماهه ابتدایی پارسال، نسبت ارزش چک‌­های برگشتی به چک­های مبادله شده برابر با 13.6درصد بوده و همین نسبت از ابتدای امسال تا انتهای خرداد ماه، برابر با 11.8 درصد شده است. نسبت تعداد چک‌­های برگشتی به مبادله­‌شده از ابتدای فروردین ماه تا انتهای خردادماه نیز در سال گذشته برابر با 13.6 درصد و در سال1400 برابر با 9 درصد شده است. مقایسه این اعداد، کاهش 34 درصدی نسبت ارزش چک‌­های برگشتی به مبادله‌­شده را نشان می دهد.

انتهای پیام/