گروه : بین الملل
حوزه : آمریکا، اروپا
شماره : ۱۴۰۰۰۶۱۷۰۰۰۶۰۸
تاریخ : ۱۴۰۰/۶/۱۷ - ۴:۴۰ ب.ظ
برلین: دولت جدید کابل، چیزی برای خوش‌بینی ندارد وزیر خارجه آلمان با ابراز نگرانی درباره ترکیب کابینه طالبان در افغانستان، مدعی شد اگر دولت جدید کابل نتواند امور خود را اداره کند آنگاه با خطر فروپاشی سیاسی و اقتصادی روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از آمریکا، دولت آلمان نیز از اعلام دولت جدید و موقت افغانستان توسط طالبان و ترکیب آن ابراز نگرانی کرد.

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان امروز (چهارشنبه) ترکیب کابینه اعلام‌شده برای افغانستان توسط طالبان را مایه نگرانی برلین توصیف کرده و مدعی شد این دولت چیزی برای خوش‌بینی ندارد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ماس طی نشست خبری پیش از دیدار با همتای آمریکایی خود گفت: «اعلام تشکیل دولت انتقالی، بدون مشارکت دیگر گروه‌ها و همچنین خشونت‌های دیروز علیه معترضان و خبرنگاران در کابل، نشانه‌هایی نیستند که دلیلی برای خوش‌بینی باشند».

وی با بیان اینکه برلین تمایل دارد گفت‌وگوها با طالبان را ادامه دهد تا مطمئن شود هر کسی که می‌خواهد بتواند از افغانستان خارج شود، اظهار داشت: «افغانستان با بحرانی سه وجهی روبه‌رو است و کمبود مواد غذایی در بخش‌های زیادی از این کشور مشاهده است».

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه آلمان با اشاره به قطع‌شدن حمایت‌های مالی بین‌المللی از افغانستان بعد از روی کار آمدن طالبان، مدعی شد: «اگر دولت جدید نتواند امور کشوری را اداره کند، خطر فروپاشی سیاسی و اقتصادی وجود دارد که همین امر، عواقب بشری خطرناک‌تری را در پیش دارد».

به نوشته رویترز، ماس قبل از دیدار با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که واشنگتن و برلین باید هماهنگی‌های نزدیکی در موضوع افغانستان داشته باشند و درباره نحوه تعامل با طالبان و خروج اتباع بیگانه بیشتر از این کشور گفت‌وگو کنند.

پیش از این نیز، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با ابراز نگرانی درباره برخی اعضای دولت جدید طالبان در افغانستان، گفت واشنگتن این دولت را بر اساس عمل و نه با وعده، قضاوت می‌کند. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که روز گذشته «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفت که این گروه خواستار روابط خوب با تمامی کشورها از جمله آمریکاست.

انتهای پیام/