گروه : استانها
حوزه : کهگیلویه و بویراحمد
شماره : ۱۴۰۰۰۶۲۴۰۰۰۲۹۵
تاریخ : ۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۱:۲۷ ق.ظ
احیای 3 رشته منسوخ صنایع‌دستی در کهگیلویه و بویراحمد معاون صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: «احیای 3 رشته صنایع‌دستی فراموش‌شده نمدمالی، جاجیم‌بافی و گلیم مشته به عنوان رشته‌های بومی استان با انجام آموزش‌های تخصصی آغازشده است.»

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج،  محمدکاظم رحمانی صبح امروز اظهار کرد: ۱۲ کارگاه مهارتی برای آموزش این سه رشته بومی در نقاط مختلف کهگیلویه و بویراحمد راه‌اندازی شده است.

معاون صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد از برگزاری دوره‌های آموزشی صنایع‌دستی باهدف احیاء هنرهای منسوخ‌شده در استان خبرداد و گفت: به شرکت‌کنندگان در این دوره‌های آموزشی گواهی مهارت و سپس تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت به‌منظور راه‌اندازی کارگاه‌های خانگی اعطاء و همچنین از علاقه‌مندان برای برپایی دوره مهارتی بهره گرفته می‌شود.

وتصریحی  کرد: "نمدمالی با استفاده از پشم گوسفند تولیدشده که در صورت احیای آن افزون بر رونق تولید منجر به گرمی بازار فروش پشم عشایر به قیمت واقعی نیز می‌شود.

رحمانی بیان کرد: گلیم مشته نیز نوعی گلیم یکرو بافت است که می‌تواند در صورت تولید انبوه سرمایه اقتصادی خوبی برای زنان ایجاد کند.

معاون صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: جاجیم نیز از پشم تولید می‌شود و رنگ‌های آن روشن بوده و تفاوت جاجیم با گلیم در این است که گلیم زبر و خشن‌تر است.

رحمانی گفت: این محصول به دلیل سبک بودن برای زیرانداز، روانداز و رختخواب‌پیچ به‌ویژه در مناطق روستایی کاربرد زیادی دارد.

انتهای پیام/۸۲۰۲۴