گروه : سیاست خارجی
حوزه :
شماره : ۱۴۰۰۰۶۲۴۰۰۰۶۶۹
تاریخ : ۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۳:۴۸ ب.ظ
اسلامی: کسی نمی‌تواند پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را متوقف کند/آسیب تعدادی از دوربین‌های پادمانی آژانس رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد که کسی نمی‌تواند پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را متوقف کند و گفت: در عملیات اخیر تروریستی در برخی جاها تعدادی از دوربین‌های آژانس آسیب دید که شامل دوربین‌های پادمانی نیز بود.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جمع خبرنگاران درباره سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی و نشست امروز در کمیسیون گفت: گزارشی از سفر آقای گروسی تقدیم نمایندگان کمیسیون کردیم.
وی با تاکید براینکه برنامه هسته‌ای ایران که صلح آمیز بوده باید کاملا شفاف و مطابق موازین قانون و با تاکید بر قانون اقدام راهبردی پیش برود و اجازه ندهیم در دنیا متهم به پنهان‌کاری شویم، افزود: دشمنان قسم خورده ایران مخالف پیشرفت کشور هستند و این پیشرفت‌ها را بر نمی‌تابند. آنها طبق توافق هسته‌ای مکلف بودند به ایران کمک کنند، اما کمک نکردند، آن‌چه ایران در زمینه هسته‌ای به‌ دست آورده بر اساس تحقیق و توسعه داخلی بوده است و کسی نمی‌تواند این پیشرفت را متوقف کند.

 

 

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برای ما هدف گذاری‌های مهمی که در دستورکار ماست و مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بر آن تأکید دارند این است که در برنامه فوری سقف برق نیروگاه‌های هسته‌ای را به ۸ هزار مگاوات برسانیم که با این کار مردم آثار برنامه هسته‌ای را در کشور مشاهده می‌کنند و در حوزه سلامت، محیط زیست و کشاورزی نیز این موضوع تحقق یابد.
وی با بیان این‌که برای آژانس بین المللی انرژی اتمی مهم است که ما طبق قوانین و موازین حرکت کنیم، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی بر اجرای قانون اقدام راهبردی تأکید دارد، از این رو فضایی که در مذاکرات دنبال کردیم و در ملاقات‌های آینده هم دنبال خواهیم کرد را برای کمیسیون تشریح کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین عمده‌ترین دغدغه نمایندگان را این دانست که حتما سازمان انرژی اتمی بر پیشبرد برنامه‌ها مصمم باشد و تحقق برنامه‌های ایران با جریان‌های سیاسی که معاندین به راه انداخته‌اند و از ظرفیت سازمان‌های بین المللی استفاده می‌کنند، به تاخیر نیفتد.

* در عملیات اخیر تروریستی در برخی جاها تعدادی از این دوربین‌ها آسیب دیده بود که شامل دوربین‌های پادمانی هم بود
اسلامی درباره دوربین‌های مستقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت: طبق مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پادمان، در تعداد بسیاری از فرآیندها دوربین‌های آژانس وجود دارد و این تداوم دانش و آگاهی از فرآیند‌های هسته‌ای در کل جهان صورت می‌گیرد و شامل حال ما می‌شود و از روز نخست بوده و الان هم هست.

وی ادامه داد: افزون بر تعهداتی که طبق پادمان بر عهده ایران است و مکلف هستیم این شفاف سازی را انجام دهیم، تعدادی از دوربین متاثر از تفاهم برجام نصب شده بود که با توجه به این‌که طرف‌های مقابل هیچ کدام به تعهداتشان پایبند نبود، دیگر ضرورتی وجود نداشته که آن دوربین‌ها و نظارت‌ها برای جایی که طرف مقابل تعهداتش را انجام نداده است، وجود داشته باشد.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در عملیات اخیر تروریستی در برخی جاها تعدادی از این دوربین‌ها آسیب دیده بود که شامل دوربین‌های پادمانی هم بود و این‌ها به دو گزارش فوق العاده سختگیرانه و مخرب منجر شد و ما برای رفع ابهام و شفاف سازی این ملاقات و دیدار با (گروسی) گام اولیه‌ای بود که از ابهام زایی و ایجاد اشکال در روند اجرایی برنامه‌های هسته‌ای کشور جلوگیری کنیم. 

اسلامی ادامه داد: مطمئن هستیم با دستاوردی که در این مرحله داشتیم، به یاری خدا این را به گونه‌ای مدیریت خواهیم کرد که اولا هیچ ابهامی برای برنامه‌های هسته‌ای ایران که کاملا صلح آمیز و مطابق مقررات است برای آژانس به وجود نیاید و ثانیا تعهدات برجامی که طبق قانون مجلس ادامه پیدا نمی‌کند، متاثر از قانون آنها را ادامه ندهیم و به قانون اقدام راهبردی مقید باشیم.
وی همچنین گفت: هفته آینده نشست عمومی سازمان انرژی اتمی برگزار می‌شود و به یاری خدا در آن شرکت خواهیم کرد.

به گزارش فارس، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه ۲۱ شهریور ماه در تهران با محمد اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد و در پایان بیانیه مشترکی از سوی دو طرف صادر شد. براساس این بیانیه به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت. (اینجا بخوانید)

 

 

انتهای پیام/