گروه : بین الملل
حوزه : غرب آسیا
شماره : ۱۴۰۰۰۶۲۵۰۰۰۵۶۸
تاریخ : ۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۶:۴۲ ب.ظ
نخستین محموله سوخت عراق وارد لبنان شد رسانه‌ها از ورود نخستین محموله سوخت عراق به لبنان برای استفاده در نیروگاه‌های برق و کاستن از مشکل کمبود سوخت این کشور خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شبکه تلویزیونی «ام تی وی» لبنان اعلام کرد که نخستین محموله سوخت عراق با وزن ۳۱ تن دیروز وارد لبنان شده است.

به گزارش موازین نیوز، آزمایشات لازم برای مطابقت با مشخصات سوخت انجام شده و نتیجه مثبت بوده و محموله امروز تخلیه می‌شود.

شبکه ام تی وی آمریکا همچنین گفت که دومین محموله سوخت عراق طبق برنامه قبلی هفته آینده به لبنان خواهد رسید.

بر اساس توافق و قراردادی که «ریمون غجر» وزیر انرژی سابق لبنان با وزیر دارایی عراق در حضور «عباس ابراهیم» رئیس کل امنیت عمومی لبنان امضا کرد هر ماه مناقصه ای برای جایگزینی سوخت عراق با سوخت مورد نیاز نیروگاه های برق لبنان صادر می شود و مناقصه دوم در هفته اول اکتبر انجام می‌شود.

ریمون غجر وزیر انرژی در دولت پیشبرد امور لبنان و عباس ابراهیم مدیرکل امنیت عمومی این کشور دوم مرداد ماه گذشته در سفر به بغداد توافق نهایی واردات یک میلیون بشکه نفت از عراق را امضاء کرد.

دولت عراق در فوریه گذشته تصویب کرد که یک میلیون بشکه نفت کوره (مازوت) و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام با ۲۵ درصد تخفیف به لبنان صادر کند و به بیروت ۶ ماه برای تسویه حساب فرصت بدهد و همچنین در ازای آن از لبنان خدمات پزشکی و هتلداری دریافت کند.
لبنان  طی چند سال اخیر با بحران اقتصادی شدید و مشکلات جدی معیشتی روبه رو شده است.

انتهای پیام/.