گروه : سیاست خارجی
حوزه :
شماره : ۱۴۰۰۰۶۲۵۰۰۰۶۹۸
تاریخ : ۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۱:۳۴ ب.ظ
بازدید اسلامی از مجتمع هسته‌ای خنداب (اراک) رئیس سازمان انرژی اتمی در بازدید از مجتمع هسته‌ای خنداب (اراک‌) بر بازطراحی و بهره برداری از راکتور آب سنگین اراک با حداکثرسرعت و با بهره‌گیری از توانمندی صنایع داخلی تأکید کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «محمد اسلامی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز (پنجشنبه) ۲۵ شهریورماه از مجتمع هسته‌ای خنداب‌ (اراک) بازدید کرد و در جریان پیشرفت پروژه بازطراحی و ساخت راکتور آب سنگین قرار گرفت و با مدیران و متخصصان اجرای این پروژه دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این بازدید که با همراهی جمعی از معاونان و مدیران ارشد صنعت هسته‌ای انجام شد، در بدو ورود به مجتمع هسته‌ای خنداب (اراک) با حضور در مقبره شهدای گمنام به مقام والای شهیدان ادای احترام کرد و به قرائت فاتحه پرداخت. 

 اسلامی در جریان این بازدید با اشاره به توانایی دانشمندان صنعت هسته‌ای در پیشبرد و اجرای برنامه‌های راهبردی صنعت هسته‌ای، اظهار داشت: بهره‌گیری از توانمندی و تخصص جوانان ایرانی در حل مسائل بزرگ، پیروزی ملت ایران در عرصه‌های مختلف را به‌ همراه داشته است و دستاوردهای شگرف این صنعت بیانگر قدرت و پیشرفت علمی و نمایانگر استیصال دشمنان ایران اسلامی است. 
وی در خصوص بازطراحی رآکتور آب سنگین خنداب (اراک) و پیشرفت این پروژه تاکید کرد: این پروژه باید با حداکثر سرعت و بهره‌گیری از توانمندی صنایع داخلی بازطراحی و مورد بهره برداری قرار گیرد. 
 معاون رئیس جمهور در ادامه بازدید از کارخانه آب سنگین اراک در مورد محصولات آب سنگین این مجتمع ابراز امیدواری کرد تا آنجا که ممکن است، باید محصولات تولیدی از آب سنگین در زمینه‌های دارویی و درمانی و... بتوانند با بزرگترین برندهای جهانی رقابت کنند؛ در این رهگذر سهم قابل توجهی از اهداف «اقتصاد هسته‌ای» می‌تواند توسط فرآورده‌های این مجموعه تحقق یابد و از این ظرفیت می‌توان به بهترین نحو استفاده شود.
در ادامه بازدید اسلامی با جمعی از مدیران و کارکنان این مجتمع هسته‌ای دیدار و گفت‌وگو کرد و در خصوص برنامه‌های جاری و آتی تبادل نظر صورت گرفت. بازدید از آزمایشگاه زیست فناوری ایزوتوپی و همچنین بررسی وضعیت آزمایشگاه تولید ترکیبات دوتره از دیگر برنامه‌های معاون رئیس جمهور در این بازدید بود.

انتهای پیام/