گروه : سیاست خارجی
حوزه :
شماره : ۱۴۰۰۰۶۳۰۰۰۰۸۰۹
تاریخ : ۱۴۰۰/۶/۳۰ - ۷:۱۶ ب.ظ
تأکید اسماعیلی بر تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و کرواسی سفیر ایران در زاگرب بر تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و کرواسی تأکید کرد و گفت:‌ توافقنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین دو کشور اجرایی شده و دو موافقتنامه حمایت از سرمایه گذاری و همکاری‌های گمرکی نیز بین دو دولت امضاشده که بزودی اجرایی می شود.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، ظرفیت‌ها، مشکلات موجود و راه‌حل‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی ایران و کرواسی در «کنفرانس تجارت حلال ۲۰۲۱ زاگرب» با حضور «پرویز اسماعیلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در کرواسی امروز (سه‌شنبه) ۳۰ شهریور ماه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این کنفرانس با حضور مقامات وزارت گردشگری، اتاق بازرگانی، مفتی و رئیس مشیخت اسلامی کرواسی، نمایندگان تجاری کشورهای حوزه بالکان و اروپای مرکزی، چند تن از سفرای کشورهای اسلامی، روسای شرکت‌ها و تجار فعال کرواسی در زمینه صنعت حلال برگزار شد.

پرویز اسماعیلی سفیر کشورمان در زاگرب به همراه سفرای مالزی، جمهوری آذربایجان و اندونزی در نشست تخصصی این کنفرانس شرکت و به سؤالات حاضران در خصوص ساختار و ظرفیت‌های صنعت حلال در کشورمان، مشکلات موجود و راه حل‌های گسترش تجارت حلال بین ایران و کرواسی پاسخ داد.

سفیر کشورمان با بیان این‌که ایران یک ظرفیت متنوع، کم نظیر و بسیار سودآور؛ اما کمتر شناخته شده در حوزه صنعت حلال است، افزود: اگر تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران نبود، قطعا ایران جایگاه بسیار بالاتری در چرخه تجارت حلال جهانی داشت. ضمن اینکه ایران با ۸۵  میلیون جمعیت و مزیت‌های ترانزیتی، در قلب یک بازار ۵۰۰ میلیون نفری برای محصولات حلال است.

وی همچنین گفت: بسیاری از کالاها و خدمات مربوط به تجارت حلال خارج از تحریم هستند و شرکت‌های کرواسی می‌توانند با کمترین مشکل با ایران همکاری کنند.

پرویز اسماعیلی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد ساختار صنعت حلال و بهترین و سریع‌ترین راه ارتباط با بازار حلال ایران، گفت: مرجع اصلی تایید و تجارت محصولات حلال در ایران، «موسسه جهانی حلال» ICRIC وابسته به اتاق بازرگانی ایران، به عنوان یک نهاد بین المللی زیر مجموعه اتاق بازرگانی اسلامی ICCIA و سازمان همکاری‌های اسلامی OIC است. این موسسه بیش از دو هزار شرکت را تحت پوشش خود دارد. دفاتری در نقاط مختلف جهان از جمله آلمان، اتریش، آذربایجان، ترکیه، ژاپن و ... دارد و آماده گسترش همکاری تحقیقاتی و تجاری با کرواسی است.

وی همچنین در خصوص مزایا، معایب و مشکلات احتمالی ارتباط با بازار حلال ایران عنوان کرد: مهمترین امتیاز کالای حلال ایران تنوع، کیفیت بسیار بالا و قیمت متعادل و رقابتی است. در برخی موارد مثل زعفران، خاویار، و خشکبار محصولات ایران انحصاری و دارای بالاترین استاندارد جهانی است. مهمترین مشکل فعلی نیز ضعف ارتباط و اطلاعات شرکت‌های فعال دو کشور در حوزه حلال است. به دلیل تحریم‌ها مراودات مالی تجار و همچنین حمل و نقل به سختی انجام می‌شود که سفارت ایران آماده مشاوره اقتصادی به شرکت‌های علاقه‌مند و ارائه راه حل است.

سفیر کشورمان در کرواسی ضمن بیان آخرین آمار از بازارهای مبداء و مقصد در تجارت حلال ایران، گفت: انواع میوه، خشکبار، خرما، زعفران، گیاهان دارویی و نوشیدنی، بذر دانه‌های روغنی و محصولات چرمی حلال مورد نیاز کرواسی است و شرکت‌های ایرانی علاوه بر تامین این کالاها، آماده تولید مشترک و متنوع سازی محصولات با شرکت‌های کروات هستند.

پرویز اسماعیلی خطاب به مقامات و فعالان صنعت توریسم کرواسی گفت: ایران با تمدنی حداقل هفت هزار ساله و طبیعت و آثار تاریخی منحصر به فرد، اقتصادی ترین و شگفت انگیزترین مقصد برای گردشگران اروپا و جهان است.

وی در پاسخ به سوال مجری کنفرانس در زمینه راهکارهای لازم برای تقویت همکاری‌های اقتصسادی بین کرواسی و ایران عنوان کرد: خوشبختانه توافقنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین دو کشور اجرایی شده و دو موافقتنامه مهم حمایت از سرمایه گذاری و همکاری‌های گمرکی هم بین دو دولت امضاشده که بزودی اجرایی می شود.

سفیر کشورمان ادامه داد: به نظر من مهمترین گام در حال حاضر، ایجاد اتاق مشترک بازرگانی ایران و کرواسی است. قبلا اتاق‌های دو کشور در این زمینه توافق کرده اند و ما طبق مذاکرات انجام شده با رئیس اتاق کرواسی منتظر اقدام طرف کروات در این زمینه هستیم. مشکل دیگر عدم شناخت شرکت‌های دو طرف از یکدیگر و ارتباط میان آنهاست که تشکیل «اتاق مشترک ایران و کرواسی» می‌تواند این مشکل را حل و به روابط فیمابین شتاب دهد.

وی با بیان این‌‌که اتاق‌های استانی ایران از همکاری با اتاق‌های استانی کرواسی استقبال می‌کنند، گفت: برگزاری و حضور مشترک در نمایشگاه‌های تخصصی صنعت حلال بسیار مفید خواهد بود.

سفیر کشورمان در حاشیه این کنفرانس با آلدین دوگونیچ رئیس مرکز حلال کرواسی دیدار و دو طرف در خصوص آغاز همکاری این مرکز با موسسه جهانی حلال در ایران موافقت کردند. بر این اساس هیاتی از سوی مرکز حلال کرواسی به تهران سفر خواهد کرد.

انتهای پیام/