گروه : بین الملل
حوزه : غرب آسیا
شماره : ۱۴۰۰۰۶۳۰۰۰۰۸۹۹
تاریخ : ۱۴۰۰/۶/۳۱ - ۱:۱۰ ق.ظ
لبنان پاسخ به دست درازی رژیم صهیونیستی را بررسی کرد/میقاتی با مکرون دیدار می‌کند رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر خارجه لبنان عصر روز سه شنبه به منظور بررسی راه برخورد با اقدام رژیم صهیونیستی برای اکتشاف نفت و گاز در منطقه مورد مناقشه با لبنان تشکیل جلسه دادند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «میشل عون» رئیس جمهور لبنان با نخست وزیر و وزارت خارجه این کشور پیامدهای مربوط به اقدام رژیم صهیونیستی در انعقاد توافقنامه اکتشاف نفت و گاز در منطقه مورد مناقشه را بررسی کردند.

  عون روز سه شنبه با نجیب میقاتی نخست وزیر و عبدالله بوحبیب وزیر خارجه لبنان تشکیل جلسه دادند تا درباره تحولات مربوط به اقدام اسرائیل در مامور کردن یک شرکت آمریکایی برای ارزیابی در موضوع اکتشاف از چاه های نفت و گاز در منطقه مورد مناقشه این رژیم با لبنان گفت‌وگو کنند.

در این نشست پیامدهای اقدام رژیم صهیونیستی و اقدامات متقابلی را که لبنان اتخاذ خواهد کرد بررسی شد علاوه بر نامه ای که بیروت در این خصوص به سازمان ملل ارسال کرده است.

«عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه لبنان نیز تأکید کرده است که اقدام رژیم صهیونیستی در عقد قرارداد حفاری جهت اکتشاف نفت و گاز در منطقه مورد مناقشه و آب‌های لبنان، تهدیدی علیه امنیت منطقه‌ای است.

بوحبیب با نماینده لبنان در سازمان ملل و سفارت آمریکا تماس‌های برقرار کرده و خواستار مداخله برای مقابله با اجرای عملیات اکتشاف در منطقه مورد مناقشه شده است.

وی همچنین به دیپلمات‌های آمریکایی ابلاغ کرد که اقدامات رژیم صهیونیستی تجاوز علیه ثروت ملی لبنان است.

اخیرا اخباری منتشر شده است که نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی با شرکت « Halliburton» قراردادی در خصوص اجرای عملیات اکتشاف نفت و گاز در منطقه مورد مناقشه با لبنان امضا کرده است.

اوایل اکتبر گذشته «نبیه بری» رئیس مجلس نمایندگان (پارلمان) لبنان از توافقنامه چارچوب مذاکرات برای ترسیم مرزی جنوب لبنان تحت نظارت سازمان ملل و میانجی‌گری آمریکا خبر داده بود.

لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر ترسیم منطقه اقتصادی ویژه لبنان، نزاع دارند و دور نخست مذاکرات غیرمستقیم ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی ۱۴ اکتبر گذشته آغاز شد و در حالیکه مساحت منطقه مورد مناقشه حدود ۸۶۰ کیلومتر مربع تعیین شده بود اما تیم کارشناسان نظامی و غیرنظامی پس از بررسی‌ها لازم مشخص کردند که منطقه مورد مناقشه بیش از این عدد است و به حدود ۲۲۹۰ کیلومتر مربع می‌رسد.

از سوی دیگر کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز جمعه در پاریس میزبان نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان است.

پایگاه خبری نخست وزیری لبنان هم در بیانیه‌ای تایید کرد که میقاتی روز پنجشنبه ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱ در سفری کاری به فرانسه می‌رود و قرار است روز جمعه مهمان مکرون باشد.

انتهای پیام/.