گروه : بین الملل
حوزه : آمریکا، اروپا
شماره : ۱۴۰۰۰۷۰۱۰۰۰۰۲۶
تاریخ : ۱۴۰۰/۷/۱ - ۵:۱۱ ق.ظ
نشست‌های فشرده مقام‌های ترکیه‌ای و آمریکایی برای بهبود روابط مخدوش مشاور امنیت ملی کاخ سفید و سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه طی دیدار در نیویورک، ضمن تاکید بر لزوم بهبود روابط دوجانبه، خواستار تداوم همکاری واشنگتن و آنکارا در موضوعاتی مانند افغانستان و شرق مدیترانه شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه نشست‌های مقامات ترکیه‌ای و آمریکایی در حاشی اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، شامگاه چهارشنبه (به وقت محلی) «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با «ابراهیم کالین» سخنگو و مشاور ارشد رئیس جمهور ترکیه دیدار کرد.

کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای درباره این دیدار گفت: «سالیوان از همکاری مشترک آمریکا و ترکیه در افغانستان قدردانی کرده و بر لزوم ادامه همکاری‌ها در آنجا تأکید کرد».

این بیانیه با اشاره به اینکه سالیوان و کالین درباره تحولات اخیر منطقه غرب آسیا تبادل نظر کردند، توضیح داد: «سالیوان و کالین پرونده جنوب قفقاز (قره‌باغ کوهستانی) و لزوم حفظ ثبات در شرق دریای مدیترانه را مورد بحث قرار دادند».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید و سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه همچنین بر اهمیت تداوم گفت‌وگوها برای تقویت روابط دوجانبه بین واشنگتن و آنکارا اتفاق نظر داشتند.

پیش از این وزرای خارجه آمریکا و ترکیه در جریان دیدار در حاشیه مجمع عمومی، بر تداوم همکاری در موضوع افغانستان، بعد از خروج نظامیان خارجی از این کشور، تاکید کرده بودند. (جزئیات بیشتر)

روابط ترکیه و آمریکا طی چند سال گذشته بر سر مسائلی همچون حمایت‌های آمریکا از کُردها که ترکیه آنها را گروه‌های تروریستی می‌خواند و همچنین اختلافات شدید در خصوص خریدهای تسلیحاتی ترکیه از روسیه بویژه سامانه پدافند هوایی اس- ۴۰۰، کنار گذاشتن ترکیه از برنامه ساخت جنگنده‌های اف-۳۵ به دلیل خرید تسلیحات روسی و اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن وقایع سال ۱۹۱۵ به عنوان «کشتار ارامنه» از سوی امپراتوری عثمانی با فراز و فرودهای زیادی روبه رو بوده است.

انتهای پیام/