گروه : فرهنگ
حوزه : حج و زیارت و وقف
شماره : ۱۴۰۰۰۷۰۱۰۰۰۵۰۶
تاریخ : ۱۴۰۰/۷/۱ - ۵:۰۵ ب.ظ
هیچ زائری از مرز زمینی به عراق نرفته/ مرز مهران برای دارندگان موافقت‌نامه هم بسته شد+فیلم در حالی که در روزهای اخیر برخی از باز شدن مرز زمینی و تردد زائران خبر می‌دهند، مرز مهران نه تنها بازگشایی نشده، بلکه به روی افرادی که موافقتنامه هم دارند، به طور موقت بسته شد.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، در حالی که در روزهای اخیر بسیاری از افراد زائران را تشویق به حضور در مرزها می‌کنند و حتی برخی از آنها اخباری از خروج زائران اربعین از مرزهای زمینی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند، همچنان مرزهای زمینی با عراق بسته است.

 

مرز مهران؛ اول مهر ۱۴۰۰

احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه مرزهای زمینی با عراق بازگشایی نشده است، اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل عراق مرزهای زمینی تا پایان ایام اربعین بازگشایی نخواهد شد و هیچ تردد زائری از مرزهای زمینی نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه مرز مهران فقط برای بازگشت زائران اربعین باز می‌شود، ادامه داد: برخی از زائران در انتظار بازگشایی مرز زمینی هستند، اما ما از آنها می‌خواهیم به شهرهای خود بازگردند و از تجمع در مرزها بپرهیزند. چرا که با وجود داشتن ویزای عراق هم امکان عبور از مرز زمینی وجود ندارد.

محمدی‌فر در پاسخ به سوالی درباره عبور برخی از زائران از مرزها و تبلغیات برخی افراد برای حضور مردم در شهرهای مرزی تصریح کرد: تاکنون هیچ زائر یا مشتاق اربعین از مرز زمینی به عراق سفر نکرده و مرز حتی برای ساعاتی هم باز نشده است. بنابراین از مردم می‌خواهیم که به توصیه‌های برخی از افراد توجه نکرده و به شهرهای مرزی مراجعه نکنند.

البته روز گذشته حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز با حضور در مرز مهران از وضعیت این مرز بازدید کرد که به گفته مسؤولان سازمان تبلیغات اسلامی امروز حتی مرز زمینی مهران برای افرادی که موافقت‌نامه عراق هم داشتند، به صورت موقت باز نشد. بر همین اساس، افرادی که موافقتنامه داشتند نیز نتوانستند از مرز مهران عبور کنند.

انتهای پیام/