گروه : استانها
حوزه : آذربایجان شرقی
شماره : ۱۴۰۰۰۷۲۱۰۰۰۸۹۱
تاریخ : ۱۴۰۰/۷/۲۲ - ۱۲:۰۱ ق.ظ
برداشت بیش از ۷۰۰۰ تن محصول انار از باغات استان آذربایجان‌شرقی مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از برداشت بیش از۷ هزار تن محصول انار از باغات استان در سال‌جاری خبر داد.

محمدباقر بی‌پروا در حاشیه جشن برداشت انار در روستای ذکیر شهرستان هوراند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در هوراند، اظهار داشت:  سطح زیر کشت باغات انار در استان آذربایجان‌شرقی بیش از ۵۰۵ هکتار می‌باشد که ۴۷۹ هکتار از این باغات بارور و ۲۶ هکتار نیز غیر بارور است.

وی با بیان اینکه باغات انار در سطح ۷ شهرستان استان اعم از جلفا، خداآفرین، میانه، هوراند، مرند، کلیبر و شبستر پراکنده است، افزود: ۹۵ درصد باغات انار استان آذربایجان‌شرقی متعلق به ۲ شهرستان جلفا و خداآفرین می‌باشد و شهرستان جلفا با دارا بودن ۲۹۵ هکتار حائز رتبه اول و شهرستان خداآفرین با ۱۸۶ هکتار دارای رتبه دوم در استان است.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی، غالب ارقام باغات انار استان را از نوع رقم گلوشاه، آق شاور، بومی ملس، بومی خاروانا، انار ترش و انار ساوه  اعلام نمود و یادآور شد: انارهای تولید شده در استان با توجه به شرایط اقلیمی از مرغوبیت بالا برخوردار بوده و دارای مزیت صادراتی می‌باشد و به‌صورت تازه‌خوری مصرف و رب انار نیز تهیه می‌شود.

وی با بیان اینکه میزان تولید سالانه انار در آذربایجان‌شرقی بیش از ۷ هزار تن می‌باشد، ادامه داد: محصولات تولیدی عمدتاً به بازارهای داخلی اعم از داخل استان  و استان‌های همجوار عرضه می‌گردد.

انتهای پیام/۶۰۰۰۲/س