گروه : استانها
حوزه : آذربایجان شرقی
شماره : ۱۴۰۰۰۷۲۱۰۰۰۹۰۶
تاریخ : ۱۴۰۰/۷/۲۱ - ۱۱:۲۸ ب.ظ
چتر بدون سایه بیمه کشاورزی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: درخواست پرداخت هرچه زودتر و کافی غرامت بیمه گذاران و کشاورزان خسارت دیده از سرمازدگی، سیل و خشکسالی مطالبه اصلی سازمان جهادکشاورزی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، نادر نقیلی در جلسه ستاد بیمه محصولات کشاورزی در بانک کشاورزی  اظهار داشت: در گذشته که فرم‌های بیمه روستاها توسط خود مدیرعامل یا مسئول مرکز یا مدیریت‌ها پر می‌شد سطح بیمه در مقایسه با شرایط حال حاضر بسیار بالاتر بود.

وی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته غرامت نسبت به مدت مشابه سال زراعی قبل تقریباً سه برابر شده  ولی عملاً پرداخت غرامت از جانب بیمه صورت نگرفته است ادامه داد: این در شرایطی است که استان آذربایجان شرقی به دلیل سردسیر بودن همواره دیرتر از استانهای گرمسیر غرامت دریافت می کند و این باعث نارضایتی به حق متولیان امر و کشاورزان می گردد.

وی این شرایط را در سال زراعی جاری به دلیل حمایت مالی و افزایش سطح قابل توجه بیمه در طرح جهش تولید دیمزارها،  ویژه و حساس ارزیابی کرد و گفت: متاسفانه با وجود اینکه پرونده های آماده پرداخت همواره در حال افزایش است اما در تصمیمات مرکز بازخوردی در پرداخت مشاهده نمی شود و مخصوصاً در سال جاری که با خشکسالی مواجه بودیم و هم در ماه های سرد، سرمازدگی محصولات وجود داشت، میزان خسارت‌ها بالا بوده است با این وجود حتی همین میزان اندک غرامت نیز به کشاورزان پرداخت نشده است تا هم اکنون که موعد کشت پاییزه می باشد کمک حال آنان بوده و بتوانند اقدام به کاشت نمایند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان افزود: معمولاً پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش کشت پاییزه که هم در مرحله شروع و هم پایان پر دغدغه می باشد، شرایط فوق را تشدید می‌کند این وضعیت کشاورزان را در شرایط سخت و مضیقه قرار داده است.

وی پرداخت غرامت بیمه را جزء مطالبات رئیس سازمان و درخواست کنندگان اصلی و کشاورزان اعلام داشت و گفت: در صورتی که پرداختی صورت نگیرد و دلگرمی ایجاد نشود، هم شرکت‌های بیمه با مشکل مواجه خواهند شد و هم اینکه در آینده رغبت و علاقه‌ای بین کشاورزان برای بیمه محصولات کشاورزی وجود نخواهد داشت.

نقیلی این شرایط را حاصل برنامه ریزی نادرست و عدم پیش‌بینی‌های درست در بودجه ریزی در اعتبارات خواند و گفت: درخواست پرداخت هرچه زودتر و کافی غرامت مطالبه اصلی سازمان جهادکشاورزی استان می باشد و در این راستا هرگونه پیگیری از جانب سازمان، بانک کشاورزی و سایر مبادی ذیربط ضرورت دارد.

انتهای پیام/۶۰۰۳۴