گروه : بین الملل
حوزه : آمریکا، اروپا
شماره : ۱۴۰۰۰۷۲۲۰۰۰۰۲۱
تاریخ : ۱۴۰۰/۷/۲۲ - ۴:۳۹ ق.ظ
هشدار بلینکن به لاپید درباره انجام پروژه‌های مشترک با چین یک مقام آمریکایی می‌گوید وزیر خارجه این کشور در گفت‌وگو با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با بیان اینکه چین، دوست منطقه غرب آسیا نیست، خواستار محدودیت سرمایه‌گذاری چینی‌ها در فلسطین اشغالی شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت آمریکا بار دیگر درباره سرمایه‌گذاری و انجام پروژه‌های شرکت‌های چینی در فلسطین اشغالی به رژیم صهیونیستی هشدار داد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه گفت که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه این کشور در دیدار با «یائیر لاپید» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به او هشدار داده که پروژه‌های چینی در فلسطین اشغالی برای امنیت واشنگتن و تل‌آویو خطر داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، به گفته این مقام آمریکایی - که نامش فاش نشد - بلینکن در این مورد با لاپید به‌صورت صریح گفت‌وگو کرده و از او خواسته سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در فلسطین اشغالی را محدود کند.

وی همچنین توضیح داد: «از نظر آمریکا، چین یک رقیب است که نظم جهانی کنونی را به چالش می‌کشد. همانطور که قبلا گفته‌ایم، روابط ما با چین در زمانی که نیاز باشد بر مبنای رقابت و در زمان مقتضی بر مبنای همکاری و حتی در زمانی که باید بر مبنای خصومت است».

بر اساس این گزارش، این مقام آمریکایی گفت که بلینکن در رایزنی‌ها با هیأت صهیونیستی به آنها تاکید کرده که «چین دوست منطقه [غرب آسیا] نیست».

پیش از این نیز منابع خبری روز جمعه گزارش داده‌اند دولت آمریکا به ریاست «جو بایدن»، رژیم صهیونیستی را برای کاستن از روابطشان با چین تحت فشار قرار داده‌اند. (جزئیات بیشتر)

در شرایطی که چین پروژه‌های متعددی برای سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت و فناوری فلسطین اشغالی دارد مقام‌های ارشد وزارت جنگ رژیم صهیونیستی هم پیشنهاد داده‌اند «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر این رژیم کمیته‌ای جدید با مأموریت نظارت بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی تشکیل دهد.

انتهای پیام/