گروه : بین الملل
حوزه : آمریکا، اروپا
شماره : ۱۴۰۰۰۷۲۲۰۰۰۶۴۲
تاریخ : ۱۴۰۰/۷/۲۲ - ۷:۱۲ ب.ظ
لاوروف از ادامه هماهنگی‌ها برای دیدار مجدد پوتین و بایدن خبر داد وزیر امور خارجه روسیه گفت، مسکو و واشنگتن دیداری دیگر میان رهبران دو کشور را در نظر دارند و رایزنی‌هایی در این زمینه انجام شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت، مسکو و واشنگتن دیداری دیگری میان رهبران دو کشور را در نظر دارند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وزیر امور خارجه روسیه در نشستی خبری در شهر مینسک گفت، زمان‌بندی ارتباط بین دو رئیس جمهور در سطح وزرا و معاونین آن‌ها به بحث گذاشته شده است.

لاوروف در این‌باره گفت: «توسعه چنین ارتباط‌هایی، قطعاً تمایل روشن مشترک دو کشور است. هنگامی که به شرایط قابل قبول از سوی دو طرف برسیم، شما را از طریق نهاد ریاست جمهوری مطلع خواهیم کرد».

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز روز گذشته (چهارشنبه) گفت «ویکتوریا نولاند» دیپلمات بلند پایه آمریکایی، این هفته در سفر به مسکو، دیدار مجدد او و «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا را به بحث گذاشته است.

لاوروف روز سه‌شنبه گفت مسکو و واشنگتن در مذاکرات این روز در مسکو پیشرفت چشمگیری در خصوص جدال بر سر عملکرد سفارتخانه‌های خود نداشتند و خطر بدتر شدن روابط دو کشور وجود دارد.

خبرگزاری «اینترفاکس» به نقل از ریابکوف پس از مذاکرات وی با نولاند معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا که ۹۰ دقیقه به طول انجامید، اعلام کرد: «نمی‌توانم بگویم که ما پیشرفت بزرگی داشته‌ایم. خطر تشدید تنش‌ها وجود دارد».

اواخر خرداد امسال و بعد از هفته‌ها برنامه‌ریزی، سرانجام پوتین بایدن در شهر ژنو سوییس دیدار کردند  و درباره اختلافات دوجانبه میان دوکشور و روابط فیمابین رایزنی کردند. این دیدار که با تبلیغات فراوان و با حضور هزاران خبرنگار و عکاس از رسانه‌های مختلف خبری جهان تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد دستاورد مشخصی نداشته است. 

ادعای مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بحران اوکراین، مساله سلاح‌های میان برد هسته‌ای، پرونده الکسی ناوالنی و اخراج دیپلمات‌ها از سوی دو طرف از جملات اختلافات آشکار میان روسیه و آمریکا طی سالهای گذشته بوده است.

انتهای پیام/