گروه : اقتصادی
حوزه : اقتصاد بین الملل
شماره : ۱۴۰۰۰۸۰۳۰۰۰۲۶۰
تاریخ : ۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۱:۴۷ ق.ظ
پیش‌بینی بدتر شدن بحران در بازار انرژی / «لا نینا» در راه آسیا انتظار می‌رود زمستان امسال شاهد سرمای شدید باشیم و همین امر می‌تواند بحران انرژی در بازار آسیا را شدیدتر کند.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از بلومبرگ، گفته می‌شود یک الگوی آب و هوایی که باعث سرمای شدید در فصل زمستان است در راه کشورهای آسیایی است.

این مسأله پتانسیل آن را دارد که بحران در بازار انرژی آسیا را شدیدتر کند. هم اکنون بسیاری از کشورهای بزرگ آسیایی از جمله چین و هند با بحران در تأمین حامل‌های انرژی روبه‌رو هستند.

 از یک طرف قیمت گاز چند برابر شده و از سوی دیگر قیمت ذغال‌سنگ هم بالا رفته است و چین و هند حتی در تأمین ذغال‌سنگ مورد نیاز خود هم با مشکل مواجه هستند.

الگوی لانینا که زمانی شکل می‌گیرد که بادهای استوایی تقویت شده و باعث می‌شود سرمای شدیدی ایجاد شود هم اکنون در حوزه اقیانوسیه شکل گرفته است.

شکل‌گیری این پدیده آب و هوایی به صورت معمول باعث می شود تا سطح دما در نیمکره شمالی زمین به کمتر از میزان معمول رسیده و حتی کار به جایی رسیده است که سازمان‌های هواشناسی کشورهای آسیایی هشدار پیش‌رو بودن هوای بسیار سرد یخبندان را در فصل زمستان اعلا کرده‌اند.

انتهای پیام/