گروه : سیاسی
حوزه : مجلس
شماره : ۱۴۰۰۱۰۲۱۰۰۰۸۰۶
تاریخ : ۱۴۰۰/۱۰/۲۱ - ۷:۱۹ ب.ظ
عضو کمیسیون تلفیق: سال آینده «نان» گران نمی‌شود عضو کمیسیون تلفیق بودجه با بیان اینکه نان در سال آینده گران نمی‌شود، گفت: در سال آینده 250 هزار میلیارد تومان اعتبار برای یارانه در نظر گرفته شده که 75 هزرا میلیارد تومان آن به صورت یارانه نقدی به مردم پرداخت می‌شود.

حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به نشست امروز عصر کمیسیون تلفیق بودجه گفت: ‌در این جلسه که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزرای بهداشت، جهاد کشاورزی و معاون بودجه سازمان برنامه و بودجه برگزار شد موضوع حذف ارز ترجیحی در سال آینده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در صحبت‌هایی که در این جلسه انجام شد این موضوع مطرح شد که در صورت عدم روند فعلی در بحث درآمدهای ارزی دولت در سال آینده دولت باید برای تامین ارز ترجیحی از طریق بانک مرکزی اقدام به خرید ارز از بازار کند و خرید ارز آزاد از بازار توسط بانک مرکزی و تخصیص آن به واردکنندگان برای تامین کالاهای اساسی به صورت ارز دولتی منجر به خلق پول توسط بانک مرکزی و در نتیجه افزایش پایه پولی کشور و افزایش تورم می‌شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: اصلاح ارز ترجیحی به منظور حذف یارانه نیست بلکه یارانه پنهانی که به صورت ارز ترجیحی پیش از این در اختیار دلالان قرار می‌گرفت، به صورت یارانه آشکار در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار می‌گیرد.

میرتاج‌الدینی خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده مجموعا 250 هزار میلیارد تومان اعتبار برای یارانه‌ها در نظر گرفته شده که از این میان 75 هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی، 106 میلیارد تومان برای یارانه دارو و گندم و 66 هزار میلیارد تومان نیز به خاطر اصلاح ارز ترجیحی در واردات نهاده‌های دامی است که به صورت یارانه نقدی و یا کارت اعتباری خرید و یا هر شکل دیگری در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا کالاهای موردنیاز خود را تامین کنند.

وی افزود: مصرف سالانه کشور در بخش گندم 8 میلیون تن در سال است که 12.5 میلیون تن ارز ترجیحی به آن اختصاص یافته بود و این یعنی 4.5 میلیون تن اضافه‌تر از نیاز کشور ارز ترجیحی به واردات گندم تخصیص یافته است.

انتهای پیام/