گروه : استانها
حوزه : اصفهان
شماره : ۱۴۰۱۰۲۱۲۰۰۰۴۸۷
تاریخ : ۱۴۰۱/۲/۱۷ - ۱۰:۲۶ ق.ظ
آلودگی در کمین آب شرب/ پروژه 12 ساله فاضلاب چادگان معطل بودجه! یکی از مسائل و مشکلاتی که از دیرباز تاکنون مردم چادگان با آن مواجه بوده‌اند، عدم وجود سیستم تصفیه فاضلاب شهری است که مشکلات عدیده‌ای را برای مردم چادگان ایجاد کرده، از سال 89 این پروژه کلید خورد اما بعد از 12 سال خبری از تکمیل آن نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، شهرستان چادگان از جمله شهرستان‌های استان اصفهان با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوان به ویژه در بخش گردشگری است که سالانه گردشگران زیادی به جهت بازدید از مناطق گردشگری و استفاده از آب و هوای مطبوع این منطقه از این شهر بازدید می‌کنند.

یکی از مسائل و مشکلاتی که از دیرباز تاکنون مردم چادگان با آن مواجه بوده‌اند، عدم وجود سیستم تصفیه فاضلاب شهری است که مشکلات عدیده‌ای را برای مردم چادگان ایجاد کرده و نبود آن اثرات سوء زیست محیطی فراوانی را هم به‌ جا گذاشته است.

از سال ۱۳۸۹ که تصمیم به احداث فاضلاب گرفته شده ۱۲ سال می‌گذرد، در آن زمان صحبت از تکمیل ۱۸ ماهه این طرح بود، اما پروژه عملاً تعطیل مانده و همان بخشی هم که تاکنون انجام شده است با مرور زمان در حال نابودی است.

 

بارها راجع به ورود فاضلاب به دریاچه و ایجاد آلودگی هشدار داده شده و مسؤولان نیز راجع به این موضوع خبر دارند و آن را تأیید کرده‌اند؛ در همین رابطه حسن غلامی، معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در سال ۱۳۹۶ در پاسخ سؤالی در مورد اینکه آیا در حال حاضر فاضلاب شهر چادگان وارد دریاچه پشت سد می‌شود یا نه، با تأیید ورود زهاب به دریاچه سد زاینده‌رود گفت: زهابی که از فاضلاب باقی‌مانده وارد دریاچه می‌شود، آلودگی زیادی ایجاد نمی‌کند و آب نسبتاً سالمی وارد دریاچه می‌شود.

هاشم امینی مدیرعامل وقت شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس پیرامون این موضوع اظهار داشت: به معاونت مربوطه دستور بررسی و پیگیری داده‌ام.

حال مجددا با انتشار ویدیوئی از سرریز فاضلاب شهری در چادگان، خبرنگار فارس به سراغ فرماندار شهرستان چادگان رفته است تا از صحت این موضوع و اقدامات انجام شده اطلاع پیدا کند.

بودجه ۲۰۰ میلیاردی برای تکمیل شبکه فاضلاب چادگان

جواد شمسی‌پور، فرماندار چادگان در تأیید نشت فاضلاب شهر و محله فصیحی و مندرجان از طریق آبراه‌ها به سمت دریاچه اظهار داشت: این مورد را از زمانی که مستقر شدم، پیگیر بودم و بازدید هم داشتم که به دلیل سنگ بستر سفتی که شهر چادگان و روستاهای اطراف دریاچه سد زاینده‌رود در آن واقع شده، فاضلاب از چاه‌های جذبی سرریز کرده و از طریق آبراه‌ها به سمت دریاچه حرکت می‌کند.

وی اضافه کرد: این موارد به خاطر عدم انجام تعهدات شرکت آب و فاضلاب در حوزه شهرستان ما بوده که نگران‌کننده است و مسؤولان استان هم در جریان این موضوع هستند.

 

شمسی‌پور در رابطه با اقدامات لازم در جذب بودجه جهت تکمیل این پروژه افزود: در جلسه‌ای که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و مدیران کل استانی و مدیران شهرستانی در فرمانداری داشتیم، مصوب شد در رابطه با تکمیل لوله‌کشی شبکه فاضلاب شهرستان چادگان بالاخص شهر چادگان اقدام شود.

فرماندار چادگان بیان کرد: در این جلسه مبلغ ۱۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل شبکه فاضلاب و تأسیسات تصفیه‌خانه شهر چادگان پیش‌بینی شد که با توجه به حجم سرمایه‌گذاری در سفر ریاست‌جمهوری مطرح و مصوب شود.

وی در رابطه با افزایش این بودجه اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع در جلسه هماهنگی سفر ریاست جمهوری، مبلغ ۵۰ میلیارد تومانی که  توسط شرکت آبفا پیشنهاد شده بود به ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت که به پروژه شبکه فاضلاب شهری چادگان و رزوه به صورت کامل اختصاص پیدا کند.

شمسی‌پور اضافه کرد: با توجه به اینکه این پروژه (مجموع لوله‌کشی شبکه و تأسیسات تصفیه‌خانه) بیش از ۵۰ درصد پیشرفت داشته است، امیدواریم با اختصاص این مبلغ  خطر عظیم آلودگی بهداشتی که در کمین آب شرب بیش از ۵ میلیون نفر است را برطرف کنیم.

 

فرماندار چادگان در رابطه با میزان تحقق این بودجه و زمان‌بندی افتتاح پروژه اظهار کرد: در سفرهای ریاست‌جمهوری تصویب و تحقق بودجه‌های تصویبی به صورت ۱۰۰ درصدی و نقدی است و نه اوراق مشارکت؛ در رابطه با زمان‌بندی و افتتاح پروژه با توجه به اینکه دستگاه‌های تأسیسات فاضلاب باید خریداری و نصب شود، این زمان‌بندی باید از اداره آبفا استان سوال شود.

وی با یادآوری نقش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و شبکه بهداشت در تأیید بهداشت آب شرب گفت: سنجش عدد میکروبی آب دریاچه  توسط دانشگاه علوم‌ پزشکی انجام می‌شود؛ البته دانشگاه علوم پزشکی و شبکه بهداشت همچنین اداره حفاظت محیط زیست باید در کنترل این نگرانی و بحران ورود فاضلاب به دریاچه و رصد و پیگیری و اعلام آلودگی بهداشتی به مراجع بالادست و ملی نقش خود را ایفا کنند.

انتهای پیام/۶۳۱۲۸/آ/ی