گروه : فرهنگ
حوزه : کتاب و ادبیات
شماره : ۱۴۰۱۰۲۲۳۰۰۰۵۱۷
تاریخ : ۱۴۰۱/۲/۲۴ - ۱۲:۱۵ ق.ظ
کاشفی خوانساری: ایام نمایشگاه کتاب، عید اهالی قلم و کتاب است سیدعلی کاشفی خوانساری، نویسنده و پژوهشگر حوزه کتاب و مطبوعات گفت: نمایشگاه کتاب برای برهه‌ای یک شور و شوق بزرگی را در فضای فرهنگی کشور ایجاد می‌کند و به تعبیری برای ما اهالی قلم و کتاب، عید است.

به گزارش خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، سیدعلی کاشفی خوانساری، نویسنده، پژوهشگر حوزه کتاب و مطبوعات با حضور در غرفه خبرگزاری فارس در سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: بابت برگزاری حضوری نمایشگاه، خدا را شاکرم و در باب کلیت نمایشگاه باید گفت این اتفاق یک واقعه بزرگ، شیرین و قابل محافظت و پاسداشت است.

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه کتاب، مثل هر مقوله دیگری خالی از عیب و کاستی نیست، اما وجود این معایب نباید کلیت و اصل برگزاری این اتفاق عظیم فرهنگی را زیر سؤال ببرد و موجب تردید در برگزاری آن شود. نمایشگاه کتاب برای برهه‌ای یک شور و شوق بزرگی را در فضای فرهنگی کشور ایجاد می‌کند و به تعبیری برای ما اهالی قلم و کتاب عید به حساب می‌آید.

مدیرمسئول مجله «شهرزاد» افزود: باید گفت نقص‌های نمایشگاه کتاب که امسال شاهد آن هستیم از اموری است که در سال‌های گذشته نیز وجود داشته است. هرچه که نمایشگاه از یک واقعه هیجانی و گذرا به سمت یک رویداد فکری و عمیق در صنعت نشر و عرضه آثار حرکت کند و همت ویژه‌ای را برای ارتقای سطح کتابخوانی مردم به کار ببندد، به رسالت مبارک خویش عمل کرده است.

کاشفی خوانساری اضافه کرد: علی‌رغم تذکرات و پیشنهادهایی که صاحبان فکر و اندیشه نسبت به این کاستی‌ها داده‌اند با یک مقاومتی برای پذیرش آنها روبه‌رو هستیم. نمایشگاه کتاب امسال یک واقعه خاص است، چرا که این برنامه پس از سه سال وقفه و با حضور مدیران و مسولین جدید دارد انجام می‌پذیرد. به طور مثال ضعف در اطلاع‌رسانی و فضاسازی برای برگزاری نمایشگاه چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی از معایب جدی امسال نمایشگاه بود. همچنین تردید در انتخاب مکان نمایشگاه بین شهر آفتاب و مصلی امام خمینی نیز یکی دیگر از عناصری بود که روند آماده‌سازی نمایشگاه را با کندی مواجه کرد.

خوانساری در عین حال گفت: بنده به عنوان مخاطبی که هر روز در نمایشگاه حضور خواهم داشت، حس می‌کنم از تجارب گذشتگان استفاده کافی نشده است. حضور نیروی جوان و جدید به عنوان متولیان امر بی‌شک امر مطلوبی است و بنده شخصاً با انحصاری شدن ریاست برای عده‌ای مخالفم، اما نمی‌شود تجربه گذشتگان را برای پیشبرد هرچه بهتر کار خود حذف کرد.

این شاعر و نویسنده ادامه داد: اگر نمایشگاه کتاب به عنوان یک رویداد ملی پذیرفته شده و با مشارکت همگانی همراه شود و این تفکر که برگزارکننده‌ آن تنها یک نهاد خاص است از ذهن‌ها برود، آن وقت در کنار اطلاع‌رسانی قوی شاهد کیفیت بالا برای برگزاری نمایشگاه کتاب خواهیم بود. در باب خلوتی و حضور کمرنگ مردم باید بگویم این قضاوتی زودهنگام است، چرا که ما در روزهای اولیه نمایشگاه هستیم و این برنامه پس از سه سال در حال برگزاری است و طبیعی است که با یک کاستی جمعیتی روبه‌رو باشیم. همچنین ملاحظات اجتماعی در باب بیماری کرونا را نیز باید از علل این خلوتی دانست. در ضمن نمایشگاه کتاب از بخش‌های مختلفی برخوردار است و باید هرکدام از آن‌ها را جداگانه مورد بررسی قرار داد و یک حکم را برای همگان اعمال نکنیم.

ویدیوی این گفت‌وگو را هم اینجا تماشا کنید:

 

 

انتهای پیام/