گروه : اقتصادی
حوزه : اقتصاد بین الملل
شماره : ۱۴۰۱۰۹۰۴۰۰۰۰۱۷
تاریخ : ۱۴۰۱/۹/۴ - ۱:۴۰ ق.ظ
امضای توافقنامه‌های متعدد همکاری اقتصادی میان سوریه و بلاروس نخست وزیر بلاروس که در راس هیاتی از دولت این کشور به دمشق سفر کرده است در دیدار با نخست وزیر سوریه ضمن امضای چندین توافقنامه همکاری بر افزایش مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری در سوریه تاکید کرد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رای الیوم، نشست رسمی دولت سوریه و بلاروس که روز پنجشنبه در دمشق، پایتخت سوریه برگزار شد، بر موضوعات همکاری در زمینه‌های اقتصادی، آموزشی و فرهنگی متمرکز بود.

در این دیدار که هیئت بلندپایه بلاروس با نخست وزیر سوریه در ساختمان شورای وزیران در دمشق حضور داشت، توافقات بسیاری امضا شد که قرار است در مرحله بعدی روی آن کار شود.

حسین عرنوس، نخست وزیر سوریه تأکید کرد که سفر هیأت بلاروس به سوریه نقطه مهمی در مسیر کار دوجانبه بین دو کشور دوست و گامی مهم در جهت تقویت همکاری‌ها بین آنها مطابق با دستورالعمل‌های بشار اسد و الکساندر لوکاشنکو، روسای جمهور دو کشور و به نفع دو ملت دوست است.

عرنوس با اشاره به اهمیت موضوع مبادلات تجاری بین دو کشور، افزایش آن و رفع موانعی که ممکن است مانع حضور محصولات هر کشور در بازارهای کشور دیگر شود،گفت:  پس از مجموعه‌ای از قوانین نظارتی که ورود سرمایه گذار خصوصی به  بخش برق سوریه را تسهیل کرد، این بخش به ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی، بخش سودآور و جذابی برای سرمایه‌گذاری است.

وی از شرکت‌های مطرح بلاروسی در زمینه برق خواست تا با مشارکت شرکت‌های سوری وارد بازار سوریه شوند تا سرمایه‌گذاری سودآور در این بخش داشته باشند.

عرنوس با اشاره به اهمیت تقویت و گسترش افق‌های همکاری‌های اقتصادی، از مواضع حمایتی طرف بلاروسی در جنگ علیه تروریسم و ​​حامیان آن و کمک‌های بشردوستانه به طرف سوری قدردانی و تشکر کرد.

رومن گولوچنکو، نخست وزیر بلاروس نیز به نوبه خود بر اهمیت توسعه روابط به ویژه در زمینه‌های اقتصادی و مالی تاکید کرد و گفت: شورای وزیران بلاروس در حال اجرای طرح فعلی خود در رابطه با مبادلات تجاری بین دو کشور است، در حالی که کمیته مشترک بلاروس و سوریه نیز برای غلبه بر موانعی که بر سر راه تبدیل این امر به واقعیت وجود دارد، تلاش خواهد کرد.

وی با اشاره به کمک‌های بشردوستانه امروز کشورش  به وزارت بهداشت سوریه از جمله تجهیزات پزشکی و پوشاک  تاکید کرد که روابط دو کشور توسعه خواهد یافت و کشورش به دنبال توسعه آن به نفع دو کشور دوست خواهد بود.

هیأت بلاروس صبح روز پنجشنبه وارد فرودگاه بین المللی دمشق شد و سفر آن به مدت دو روز متوالی با هدف گشودن افق‌های جدیدی به روی آن به نفع دو ملت و کشور دوست و غلبه بر مشکلات پیش روی دمشق ادامه خواهد داشت.

پایان پیام/