گروه : اقتصادی
حوزه : اقتصاد بین الملل
شماره : ۱۴۰۱۱۱۱۰۰۰۰۶۸۹
تاریخ : ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۴:۱۷ ب.ظ
آمریکا: پاکستان می‌تواند از روسیه نفت وارد کند دولت آمریکا به صورت ضمنی اعلام کرده که پاکستان می‌تواند از روسیه با تخفیف نفت بخرد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از هلنیک شیپینگ، دولت آمریکا اعلام کرد که پاکستان اگرچه توافق اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه را امضا نکرده، اما می‌تواند از این کشور نفت وارد کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، اعلام کرده که پاکستان نیز می‌تواند از فرصت ارائه‌شده از سوی واشنگتن به دیگر کشورها برای خرید نفت روسیه، استفاده کند.

این مقام آمریکایی گفت: ما دیگر کشورها را تشویق می‌کنیم تا از این امتیاز استفاده کنند، حتی کشورهایی که به صورت رسمی از توافق اعمال سقف قیمت حمایت نکردند، تا آنها بتوانند با قیمت پایین و تخفیف خوب نفت بخرند.

روز 5 دسامبر بود که کشورهای عضو گروه 7 اتحادیه اروپا و استرالیا روند اعمال سقف قیمت 60 دلار برای هر بشکه نفت روسیه را آغاز کردند. از آنجا که اروپا و آمریکا واردات نفت از روسیه را کنار گذاشته‌اند این قانون مشمول کشورهای ثالث می‌شود. با توجه به آنکه اسلام‌آباد به صورت سنتی واردکننده نفت روسیه نبوده، واکنشی به این تصمیم نداشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید: رویکرد آمریکا در قبال خرید نفت روسیه از سوی کشورها، در مکانیزم اعمال سقف قیمت برای نفت این کشور لحاظ شده و این طرح با همکاری دیگر کشورها از جمله اعضای گروه 7 در جریان است.

پایان پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/